🌹 Besøg af borgmester Marco Damgaard

Stor tak til Herlev Kommunes borgmester Marco Damgaard (A) der i går lagde vejen forbi Center for Autisme i Herlev. Det var første gang borgmesteren besøgte centret – og det vakte stor positiv opmærksomhed hos os.

Borgmesteren fik en rundtur og en god snak – og fik også lejlighed til at hilse på elever fra stu’en og deltagere fra AVA (Autisme, Viden, Aktivitet. samværs- og aktivitetstilbud SEL§104/103).

Marco Damgaard udviste stor viden, interesse og engagement i vores område og var desuden rigtig god til at tale med eleverne og borgerne om deres hverdag, drømme og perspektiver på livet.
Borgmesteren spurgte herudover interesseret ind til fondens forretningsmodel, dét at være formålsdrevet og samtidig fungere på markedsvilkår og skulle tjene sine egne penge (uden bidrag fra fx donationer, finanslov el. lign.)

Det betyder meget, når lokale beslutningstagere prioriterer at bruge tid på at mødes med os, ude i virkeligheden. Det er så ekstra positivt at møde en borgmester, som fremstår nærværende og med både indsigt og engagement.

1000 Tak for besøget og den åbne, nærværende dialog, Marco Damgaard.
PS. Vi ringer, hvis vi får brug for en vikar til CfA’s deathmetal band 🤘

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

NEURODIVERGENS og HØJ BEGAVELSE

Når høj begavelse og neurodivergens som fx autisme optræder sammen, bliver både styrker og udfordringer ofte overset. Når en person både har stærke kognitive ressourcer og en anderledes måde at sanse, regulere og bearbejde verden på, kan personen fremstå ujævn og let blive misforstået. Få et nuanceret blik på dét,

Læs Mere »
LinkedIn

På COPENHELL med autisme 🤘 😎

Podcasten fra Center for Autisme er igen i år på festival – på COPENHELL for at høre (som de selv siger) helvedes god musik. ..Og hvordan går det så på COPENHELL? Hvordan er musikken? Hvordan er det at være i som autist? Og kan Casper, Jesper, Rune og Lærke holde

Læs Mere »
LinkedIn

Relationen som drivkraft for motivation

Måske banalt – men ikke desto mindre rigtigt. På stu er relationen mellem elev og lærer ikke blot en støttefunktion, den er en grundlæggende forudsætning for, at uddannelsen lykkes. Kontaktlæreren indtager en særlig position, fordi kontaktlæreren ofte er den gennemgående voksne, som skaber kontinuitet, tryghed og sammenhæng i elevens hverdag.

Læs Mere »
Ledige stillinger

STU PÅ CENTER FOR AUTISME SØGER EN UNDERVISER (LÆRER ELLER PÆDAGOG)  

Center for Autisme driver Særligt Tilrettelagt Ungdomsuddannelse med et højt fagligt niveau og en læringskultur med mange ildsjæle og dygtige, flerfaglige undervisere. Vi underviser de unge respektfuldt, kærligt og ambitiøst med fokus på, at de bliver selvstændige medborgere og får en realistisk tilknytning til uddannelse & job.     STU Center

Læs Mere »