Mange med autisme oplever sanseforstyrrelser.

Event ved CFA

Sanseforstyrrelser i en grad, der virker hæmmende for dem i hverdagen. Indsigt og sansebearbejdning kan have en afgørende indvirkning på livskvalitet og mulighed for livsudfoldelse.

Center for Autisme har fornøjelsen af at invitere til (gratis) temaarrangement “Sanser, sult og spisning – hvad forstyrrer og hvordan?” ved specialiseret ergoterapeut og familieterapeut Kia Ehlers.

Kia vil give en kort introduktion til alle 8 sansesystemer i nervesystemet, sanseintegration og forklarer, hvordan sensorisk forståelse kan hjælpe med at forstå, hvorfor det kan være svært at spise. Hun kommer også ind på, hvordan sult og tørst kan påvirkes af både for meget og for lidt stimulation

VELKOMMEN (tilmelding nødvendig, se link i kommentarspor) til temaaften onsdag den 20. november kl. 17.00 i Center for Autisme, Herlev med dygtige Kia Ehlers. Kia er uddannet ergoterapeut og har i mange år specialiseret sig i sanseintegration og nervesystemets reguleringsbetingelser, herunder ift. interoception og traumereaktioner på tværs af neurotyper. Kia er autoriseret af sundhedsstyrelsen siden 2009. Kia har desuden videreuddannet sig i systemisk familieterapi med løsningsfokuseret tilgang og metodisk i flex familierådgivning.

Velliv Foreningen vil være til stede ved arrangementet og formelt overrække bevillingen, der har gjort denne (gratis) temarække mulig.

Center for Autisme afholder en række temaaftaler henover efteråret og vinteren 2024-2025 (link til arrangementet i kommentarspor) takket være en bevilling fra Velliv Foreningen. Hold øje med vores hjemmeside for kommende arrangementer.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

Traumebevidsthed i mødet med autistiske børn og unge

– talte to af vores dygtige rådgivere Janni Lund Christensen (specialpædagogisk konsulent og VISO-specialist) og Mette Klarskov (specialpædagogisk konsulent og VISO-specialist) om på konference om hashtag#ADHD og hashtag#autisme i sidste uge arrangeret af Børne- og Ungdomspsykiatri Syddanmark At mennesker med autisme er ekstra sårbare overfor stress og belastningstilstande, er kendt

Læs Mere »
Elev med autisme arbejder ved computer. Han har høreværn på fordi hans sanser er forstærkede af hans autisme. I hånden har han en fidget spinner, som hjælper ham med at holde ro.
Faglig viden

Autisme og sanserne

Mennesker med autisme kan opleve sanseindtryk på en anden måde end neurotypiske personer. Nogle har et sansesystem, som enten over- eller underreagerer på stimuli. Det kan være inden for den auditive sans (hørelse), den visuelle sans (syn), den gustatoriske og olfaktoriske sans (smag og lugt), den taktile sans (berøring og

Læs Mere »
LinkedIn

🗝️ Nøglen til frihed og selvstændighed

🗝️ Nøglen til frihed og selvstændighed= Transporttræning For de fleste unge er det uproblematisk at transportere sig selv fra hjem til uddannelse, fra uddannelse til venner, til fritidsaktiviteter osv. Det er typisk vejret (og afstanden), der afgør om transporten sker til fods, på cykel eller med bus og tog. Sådan

Læs Mere »
LinkedIn

Strisserne kom…

.. eller hvert fald fik AVA besøg af betjent og hundefører Jesper i blå politibil og medbringende politihunden Hector; begge er en del af hundepatruljen i Nordsjælland. Det blev en spændende og interessant dag, hvor vi lærte forskellen på en hvid, almindelig patruljebil og en blå hundeførerbil. Vi hørte om,

Læs Mere »
LinkedIn

AUTISME og ANGST

Der kan være stort symptomoverlap mellem autisme og angst. Autistiske mennesker oplever i højere grad end neurotypiske at blive utrygge, ængstelige og mange udvikler desværre decideret angst. Oplæg med Christina Sommer, psykologisk konsulent og sociolog med mange års erfaring med autistiske børn, unge og voksne, deres pårørende og fagfolk omkring.

Læs Mere »