Social trivsel og netværk, at skabe stærke relationer

Social trivsel og netværk, at skabe stærke relationer
– er også en central del af den særligt tilrettelagte ungdomsuddannelse (stu)

“At udvikle sociale kompetencer er en kontinuerlig proces, der kræver en tryg og understøttende ramme. Incitaskolernes tilgang til fællesskab sikrer, at eleverne bliver en del af et ungdomsmiljø, hvor de kan udvikle venskaber og sociale relationer. Små klassemiljøer, faste grupper og strukturerede sociale aktiviteter understøtter denne proces”
udtaler skoleleder og aut. psykolog Kathrine Egelund Christensen, der har skrevet en artikel om netop dette (link i kommentarsporet).

Netop relationsopbygning er en central del af undervisningen på stu’en i Center for Autisme & Incita. Gennem dialogbaserede læringsforløb, samarbejdsøvelser og sociale træningsprogrammer styrkes elevernes evne til at aflæse sociale signaler, kommunikere effektivt og løse konflikter konstruktivt. Incitaskolernes tilgang til fællesskab sikrer, at eleverne får de nødvendige redskaber til at navigere i sociale sammenhænge.

Fællesskab opbygges ikke kun i skolen, men også uden for undervisningstiden. Incitaskolerne understøtter elevernes sociale bånd gennem organiserede fritidsaktiviteter og skaber muligheder for, at eleverne kan videreføre deres relationer uden for skolen.

Og der ér brug for en ungdomsuddannelse på særlige vilkår. Fx er mange af vores elever senmodne, dvs. mere umodne end jævnaldrende, og har brug for støtte til at opbygge og indgå i konstruktive nære relationer.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

🥎 🎨 KUNST & SPORT = PARTNERSKAB 🎨 🥎

… eller med andre ord: Installationskunst fra AVA leveret til Match Padel Danmark i Ballerup i går, tirsdag. AVA på Center for Autisme har etableret et samarbejde med Match Padel Danmark ved Kristian Busk Mouritzen, Flemming Boegh og Tobias Dines Christensen. Match Padel Danmark leverer brugte bolde til os som får

Læs Mere »
LinkedIn

Åbent hus på vores stu’er

Kender du et ungt menneske, der gerne vil høre lidt mere om stu(den særligt tilrettelagte ungdomsuddannelse), så kig forbi til Åbent Hus os os i Herlev eller Hørsholm stu Center for AutismeHerlev Hovedgade 1992730 Herlev stu Center for AutismeKærvej 82870 Hørsholm 📅 Torsdag den 02.10.25, kl. 14.00-19.00, Åbent hus Områdechef

Læs Mere »
LinkedIn

AUTISME og TRAUMER

”Hvordan kan vi forstå mistrivsel hos personer med autisme på nye måder?” “Hvad er traumetilstande, og hvordan kan de komme til udtryk hos et autistisk menneske?” Det var nogle af de emner, som mere end 70 fagpersoner, pårørende og autister var mødt op for at høre om i går, da

Læs Mere »
LinkedIn

Det ser måske let ud – men det er alt andet end tilfældigt

I fonden Center for Autisme arbejder vi blandt andet udfra TEACCH-metoden – en internationalt anerkendt tilgang udviklet ved University of North Carolina at Chapel Hill (se link i kommentarspor). TEACCH-metoden er baseret på den antagelse at autister oplever og forstår verden på en anderledes måde. Metoden er baseret på en

Læs Mere »
LinkedIn

🙌 Årsdag i Selveje Danmark 2025 🙌

Den 18.-19. september blev der afholdt årsdag i Selveje Danmark i Aarhus – med et vigtigt og evigt aktuelt, overordnet tema:At balancere hensynet til FORMÅL og til ØKONOMI som selvejende. Tak til medlemmerne for genvalg af vores adm. direktør Christina Grøntved, fonden Incita & Center for Autisme, til bestyrelsen i

Læs Mere »