👨‍🏭 👨‍💼 På job med autisme.

Det danske arbejdsmarked oplever en historisk lav arbejdsløshed, men for nogle mennesker med autisme kan adgangen til beskæftigelse fortsat være en stor udfordring. Mange autister har unikke kompetencer, som kan være værdifulde for virksomheder, men barrierer i jobsøgningsprocessen og på arbejdspladsen forhindrer desværre ofte en vellykket rekruttering og fastholdelse. Derudover oplever vi, at der fortsat florerer stereotypiske forestillinger om ”hvad en autist kan”. Lad os slå fast: Mange autister ER gode til IT og tal. OG mange autister er gode til alt muligt andet!

🙀 Udfordringer:
Mennesker med autisme har generelt sværere ved at finde og fastholde et job sammenlignet med neurotypikere (“neurotypisk” = neurologisk ”normalt fungerende”, som flertallet af mennesker). Undersøgelser viser, at beskæftigelsesgraden for personer med autisme er markant lavere, ofte mellem 10-15 procent lavere, selv blandt dem med gode faglige kvalifikationer.

En af de primære udfordringer er manglen på tilpassede arbejdsvilkår. Mange moderne arbejdspladser kræver stor fleksibilitet, social interaktion og evnen til at håndtere flere opgaver på samme tid. Disse krav kan være svære for personer med autisme.

Derudover kan sanseforstyrrelser udgøre en barriere. Støjende kontormiljøer, uforudsigelige arbejdsgange og sociale forventninger kan medføre stress og udmattelse for autister, hvilket gør det svært at fungere optimalt i traditionelle ansættelsesforhold.

Mange arbejdsgivere mangler desuden viden om autisme og kan derfor fejltolke autistiske personers adfærd – eksempelvis at de undgår small talk eller har en meget direkte kommunikationsform. Dette kan resultere i misforståelser og vanskeligheder i samarbejdet med kolleger og ledelse.

😺 Muligheder:
Til trods for de udfordringer, der eksisterer, kan personer med autisme også have en række unikke styrker, som kan være en stor fordel på arbejdsmarkedet.

Den enkelte autist kan besidde en exceptionel evne til at fokusere på detaljer og have en udpræget analytisk tilgang til problemløsning. De er ofte meget systematiske, præcise og arbejder grundigt med deres opgaver. Derudover kan de have en høj grad af loyalitet og stabilitet på arbejdspladsen, hvilket betyder lav personaleomsætning.

Center for Autisme arbejder for at udbrede viden om autisme – og dermed skabe bedre muligheder for at autistiske mennesker integreres i fællesskaber – fx på arbejdsmarkedet.

Områdechef for AVA, aut. psykolog Susanne Rysbjerg har skrevet en artikel om de specifikke udfordringer, personer med autisme støder på i arbejdslivet og hvordan vi arbejder med at overkomme disse (link i kommentarspor).

AVA (Autisme, Viden, Aktivitet) er et tilbud om beskyttet beskæftigelse og samværstilbud SEL §103, §104 for mennesker med autisme)

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

På COPENHELL med autisme 🤘 😎

⭐Ny podcast på gaden fra Casper & SpektretEn podcast udarbejdet af autistiske mennesker, om autistiske mennesker, for autistiske mennesker – og alle andre 🤗 Find den, hvor du normalt finder dine podcasts. Podcasten har igen i år været på festival – på COPENHELL for at høre (som de selv siger)

Læs Mere »
LinkedIn

Nyt skoleår 📚 – og vi er klar 🙌

stu Center for Autisme Herlev og stu Center for Autisme Nord i Nivå har i dag budt velkommen til nye og gamle elever – og det tegner allerede til at blive (endnu) et eminent skoleår. Luften sitrer af spænding og forventninger hos både elever og lærere. stu på Center for

Læs Mere »
Ung kvinde sidder krøbet sammen på en sofa med armene om knæene, et udtryk for angst og overbelastning ved autisme
Faglig viden

Autisme, angst og belastning

Uro kan være et signal om både angst og overbelastning Autistiske personer oplever oftere angstlidelser end den øvrige befolkning. Samtidig er det vigtigt at skelne mellem egentlige angsttilstande og den uro, det alarmberedskab og den ængstelse, der kan opstå som følge af autistisk belastning. Selvom reaktionerne kan ligne hinanden, er

Læs Mere »
Arrangementer

UDSOLGT Temaaften: Høj begavelse og neurodivergens 8/9

Hvordan hænger høj begavelse og neurodivergens sammen?Til denne temaaften sætter klinisk psykolog Dea Franck fokus på, hvordan høj begavelse kan komme til udtryk sammen med blandt andet autisme og ADHD. Aftenen giver et nuanceret indblik i både styrker, udfordringer og de misforståelser, der kan opstå, når høj begavelse og neurodivergens

Læs Mere »
LinkedIn

Velkommen til Lea Wellejus,

der netop er ansat som specialpædagogisk konsulent og VISO-specialist i rådgivningsafdelingen på Center for Autisme. Vi har travlt og det er derfor en stor fornøjelse at kunne styrke afdelingen med endnu en stærk profil. 🟢 Selv siger Lea:”Jeg er cand.pæd. i pædagogisk psykologi og narrativ supervisor. Gennem de seneste 15

Læs Mere »