”Dyr enkeltsag” – intet menneske ønsker at få den betegnelse hæftet på sig.

Hverdagen på Center for Autisme byder på mange aktiviteter – fra kreativt arbejde og praktiske opgaver til motion og musik.

Når nogle mennesker alligevel ender som ”dyre enkeltsager”, handler det ofte om, at de ikke har fået den tilstrækkelige, relevante hjælp i tide.

Her på Center for Autisme genkender vi problematikken, som Jon Thorlacius Krog Selveje Danmark og Thomas Holm Sofiefonden sætter spot på i artikel i Socialmonitor, som bl.a. tager udgangspunkt i analyser fra Sofiefonden og Komponent – Kommunernes Udviklingscenter, der viser, at 65 procent af disse borgere har udadreagerende eller selvskadende adfærd, og at gruppen er vokset med 500 (FEMHUNDREDE) procent siden 2010. Analyserne viser også, at halvdelen har skiftet botilbud, og at mange har boet på tre til fire botilbud indenfor fem år.

Der mangler KVALIFICEREDE pladser:
Artiklen peger på, at der mangler kvalificeret kapacitet på bostedsområdet. Der mangler ikke bare pladser – der mangler pladser med høj faglighed.
For disse borgere, “de dyre enkeltsager”, handler det ikke blot om, at der er en plads ledig – men om, at de tilbud, de bliver visiteret til, har den nødvendige specialisering og de rette kompetencer.

Artiklen kommer med to anbefalinger:
👉 For det første at der bliver sat tidligt og målrettet ind – at vi formår at opspore og støtte mennesker så tidligt som muligt – før højtspecialiserede indsatser bliver nødvendige.
👉 For det andet at der findes de rette tilbud, når behovet opstår – med specialiseret viden, virkningsfulde metoder og personaleressourcer, der matcher borgernes behov.

En kommende specialeplan kan blive en afgørende løftestang, men kun hvis den ledsages af politisk vilje til at styrke kvaliteten i hele kæden: Fra tidlig opsporing og myndighedsarbejde til de mest specialiserede indsatser.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

Arrangementer

Temaaften: autisme og spiseforstyrelser 26/03

Hvad end der er tale om spiseproblemer eller spiseforstyrrelser, tyder meget på, at autistiske personer er overrepræsenteret, men hvorfor er det sådan? Vi glæder os til at invitere jer til vores temaaften med oplægsholder Louise Egelund Jensen som vil sætte fokus på emnet autisme og spiseforstyrrelser. Denne aften vil finde

Læs Mere »
Ledige stillinger

Center for Autisme søger en specialpædagogisk konsulent

Vi søger en ny kollega til Rådgivningsafdelingen hos Center for Autisme i Herlev.Vores målgruppe er først og fremmest personer på autismespektret, deres nære relationer, samt fagpersoner. Vi møder mennesker i alle aldersgrupper med stor variation i funktionsevne, ressourcer, støttebehov og belastningsgrad.Vi søger dig, der ønsker at gøre en forskel, bidrage

Læs Mere »
Arrangementer

Åbningen af Center for Autisme i Aarhus 18/03

Vi har den store glæde at invitere jer til velkomstreception i anledning af åbningen af vores nye afdeling af Center for Autisme i Aarhus. Vi håber på at se dig.Af hensyn til pladser og forplejning skal du give besked om din deltagelse via vores tilmeldingsformular.

Læs Mere »
LinkedIn

Fastelavn er en sanse-eksplosion 💥

Fastelavn er en gammel dansk tradition og nu er det også en tradition hos os – for i år var der fastelavnsfest for 2. gang i AVA. Stor succes. Stor opbakning. Ugen op til fastelavn blev brugt til forberedelse – der er blevet klippet katte og masker, malet og pyntet

Læs Mere »
Elever står på trappen med lærer og daglig leder på Center for Autismes stu i nordsjælland
Nyheder

Stu Nordsjælland: Ro, nærvær og plads til forskellighed

Et trygt læringsmiljø i Nordsjælland Skolen i Nordsjælland emmer af ro og hygge. Den nyligt opstartede skole danner rammen om en særligt tilrettelagt ungdomsuddannelse (stu) for unge med autismespektrumsforstyrrelser. De små lokaler, de fritlagte bjælker og de gamle trægulve skaber en atmosfære, der minder mere om et hjem end en

Læs Mere »