”Mit barn, som har svær autisme, bliver snart myndig, skal hun så selv stå for kontakten med kommunen? Det kan hun ikke”

”Min søn fylder snart 18 år, hvordan kan vi støtte ham fremadrettet – Skal det være som bisidder, partsrepræsentant eller i et værgemål?”

”Hvordan kan vi sikre os, at de ændringer, der kommer brat ved en 18års fødselsdag, er forberedt, så støtten ikke falder væk uden at være erstattet af en anden støtte?”

”Hvad hvis den unge ikke ønsker støtte?”

Det var nogle af de emner, som mere end 60 pårørende, autister og fagpersoner var mødt op for at høre om i onsdags, da Center for Autisme havde inviteret til faglig temaaften om netop ”overgang fra barn til voksen” ved dygtige socialrådgiver og handicapkonsulent Inge Louv

Luften sitrede af paragraffer og der blev stillet rigtig mange gode spørgsmål.

💡 Anbefaling fra Inge Louv:
“Hvis den unge ikke har været involveret i egen sagsbehandling i løbet af sin opvækst, så kan overgangen til voksenlivet blive ekstra overrumplende for både forældre og ung. Det er vigtigt i løbet af barnets opvækst, løbende at inddrage og spørge barnet (jf. Barnets lov), så der kan ske en løbende, passende dannelse og forberedelse ift. at blive 18 år og stå med fuld myndighed i eget liv”

Overgangen fra ung til voksen kan være en stor udfordring for såvel familien som kommunen, når unge med betydelig og varigt nedsat funktionsevne nærmer sig voksen tilværelsen.

Hos fonden Center for Autisme arbejder vi med mange mennesker som netop befinder sig i livsfasen mellem barn og voksen. Det gør vi på vores stu, i rådgivningsafdelingen, i vores samværstilbud og i beskæftigelsesindsatserne. Uanset, hvor den unge autist er tilknyttet, er muligheden for at få den rette hjælp og støtte ofte essentiel for at komme godt videre i voksenlivet.

👏 STOR TAK til Inge Louv for et relevant og vedkommende oplæg.

👏 STOR TAK til alle jer, der lagde vejen forbi hos os i Herlev til et stuvende fuldt tema-arrangement (vi talte til mere end 60 fremmødte – og vi havde venteliste).

👏 STOR TAK til Velliv Foreningen, som har doneret penge og dermed givet os mulighed for at afholde (gratis) autismefaglige temaaftner med interne og eksterne autismeeksperter.

🌟 NB!! Kommende temarrangementer (gratis):
🪐 I november sætter vi fokus på ”autisme og selektiv mutisme”
🪐 I december ”autisme og angst” (arrangementet finder sted i Aarhus).

Hold øje med vores hjemmeside (link i kommentarspor)
Tilmelding nødvendig.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

Ledige stillinger

Center for Autisme søger en specialpædagogisk konsulent

Vi søger en ny kollega til Rådgivningsafdelingen hos Center for Autisme i Herlev.Vores målgruppe er først og fremmest personer på autismespektret, deres nære relationer, samt fagpersoner. Vi møder mennesker i alle aldersgrupper med stor variation i funktionsevne, ressourcer, støttebehov og belastningsgrad.Vi søger dig, der ønsker at gøre en forskel, bidrage

Læs Mere »
Arrangementer

Åbningen af Center for Autisme i Aarhus 18/03

Vi har den store glæde at invitere jer til velkomstreception i anledning af åbningen af vores nye afdeling af Center for Autisme i Aarhus. Vi håber på at se dig.Af hensyn til pladser og forplejning skal du give besked om din deltagelse via vores tilmeldingsformular.

Læs Mere »
LinkedIn

Fastelavn er en sanse-eksplosion 💥

Fastelavn er en gammel dansk tradition og nu er det også en tradition hos os – for i år var der fastelavnsfest for 2. gang i AVA. Stor succes. Stor opbakning. Ugen op til fastelavn blev brugt til forberedelse – der er blevet klippet katte og masker, malet og pyntet

Læs Mere »
Elever står på trappen med lærer og daglig leder på Center for Autismes stu i nordsjælland
Nyheder

Stu Nordsjælland: Ro, nærvær og plads til forskellighed

Et trygt læringsmiljø i Nordsjælland Skolen i Nordsjælland emmer af ro og hygge. Den nyligt opstartede skole danner rammen om en særligt tilrettelagt ungdomsuddannelse (stu) for unge med autismespektrumsforstyrrelser. De små lokaler, de fritlagte bjælker og de gamle trægulve skaber en atmosfære, der minder mere om et hjem end en

Læs Mere »
LinkedIn

”Jeg kommer aldrig til at være en rigtig dreng…”

”Jeg kommer aldrig til at være en rigtig dreng. Det var virkelig svært..(..) jeg skulle virkelig prøve at finde mig selv. Fordi, først var jeg lige non-binær. Og så bare sådan, nej, det føltes ikke rigtigt. Og så var det sådan, okay, nu ved jeg, det her (jeg er transkønnet).

Læs Mere »