I dag er det Fodboldtrøjefredag. Det er Børnecancerfonden, der sætter fokus på at kræft, ikke er for børn.
I fonden Center for Autisme har vi på tværs af afdelinger, ansatte og borgere samlet ind til børn med kræft. Vi har sammen indtil videre doneret 1500 kr. og dermed opnået vores mål.
Den sidste uges tid har der været mange gode snakke med vores deltagere og elever om:
# at stå sammen om et fælles mål
# at tænke på andre end sig selv
# at uanset hvilken klub ens hjerte banker for til dagligt, så kan vi alle forenes om at støtte op om børnecancerfonden.
Vi har iklædt os fodboldtrøjer og det giver virkelig smil på læben, når ledere, chauffører, pedeller, rengøring, borgere og ansatte kan forenes i en fælles fredagsfest med fodboldtrøjer på.
Humøret er højt og solen skinner 🌞
Mere om fodboldtrøje-fredag og børnecancer:
Børn og kræft er to ord, som er uforenelige, men på trods af det får ét barn i Danmark konstateret kræft hver anden dag. Det svarer til cirka 200 børn, som årligt må kæmpe sig gennem langvarig og intensiv behandling. Og det sætter ar – ikke bare på kroppen – men også på sjælen. For hele familien. Og selvom det måske lyder simpelt, så kan fællesskabet faktisk gøre en forskel, når livet ramler.
Med hashtag#FodboldtrøjeFredag samler vi ét stort hold af helt almindelige danskere, fodboldentusiaster, klubber, foreninger og virksomheder, der vil hjælpe børnene og deres familier.
Det er nemt at være med. Find link i kommentarspor
Ventetid er en politisk beslutning.
Tid betyder noget – BÅDE den tid, alt for mange spilder, mens de venter på den rette indsats, på udredninger eller på studiesplads. OG den tid, der IKKE gives, når man tror at et ungt menneske, der har hverken 7. 8. eller 9. klasse på nul komma fem kan løftes