Hos os var det stu Center for Autisme NORD, der kom først med en dimittend i år.
Kæmpe tillykke til Oliver, som netop har afsluttet sin stu (den Særligt tilrettelagte ungdomsuddannelse) her på stu Center for Autisme Nord.
Det var dejligt fejre Oliver – bedre kendt som “souschefen” – og helt fantastisk og rørende at give ham hue på og sende ham godt videre.
Nu er det snart sommerferie. Hvis du (eller en du kender) vil vide mere om stu på Center for Autisme – så tag fat områdechef Kathrine Egelund Christensen eller daglig leder i Nord Martin Bach Holst
Fonden Center for Autisme arbejder for at flere autistiske mennesker får et aktivt og selvstændigt liv som del af et fællesskab. Det gør vi i vores daglige indsatser med målgruppen og det gør vi ved at udbrede viden om autisme. Fordi viden fremmer forståelsen.
NEURODIVERGENS og HØJ BEGAVELSE
Når høj begavelse og neurodivergens som fx autisme optræder sammen, bliver både styrker og udfordringer ofte overset. Når en person både har stærke kognitive ressourcer og en anderledes måde at sanse, regulere og bearbejde verden på, kan personen fremstå ujævn og let blive misforstået. Få et nuanceret blik på dét,