Center for Autisme er selvfølgelig ”på Skive” i år – altså deltagende i den årlige internationale autisme-konference arrangeret af Fonden Samrådet. Programmet var traditionen tro spækket med interessant oplæg fra ind- og udland. Imponerende program?. Vores egen uddannelses- og erhvervskonsulent, underviser på stu’en @Dorte Gaardsøe var på programmet med oplægget ”Autisme, uddannelse og arbejdsmarked”.
Fonden Center for Autisme har siden stiftelsen i 1994, prioriteret at være med i front på autismeområdet – og derfor har vi også en forpligtelse til at holde os ajour og følge med i ny viden og tendenser på området. Dér er Skivekonferencen eminent. Samtidig er ”Skive” et glædeligt gensyn med gode samarbejdspartnere og branchekolleger fra nær og fjern. Tak for inspirerende oplæg, ny viden og gode samtaler.
Vi ses i 2025 ?
AUTISME OG TRAUMER
– talte en af vores dygtige rådgivere Janni Lund Christensen (specialpædagogisk konsulent og VISO-specialist) atter om – denne gang ved årsmødet for @Dansk Netværk for Autismeforskere i mandags Syddansk Universitet – University of Southern Denmark i Odense. 1000 tak for invitationen 🙏 At mennesker med autisme er ekstra sårbare overfor