Autistiske voksne risikerer ikke at få den behandling og hjælp, de har brug for, hvis de har flere diagnoser end autisme. Det er en af konklusionerne i Janni Lund Christensens prisvindende speciale, hvor det også fremgår:
”Kommunerne må gerne afvise at betale for specialiseret psykologbehandling, da det er en sundhedsydelse. Sundhedsvæsenet kan så omvendt sige, at det er kommunerne, der skal hjælpe, da autismen går for at være et handicap. Når du er handicappet, så er det kommunen, der skal bevilge hjælp. Begge sektorer peger på hinanden og på lovgivningen. Det betyder, at mennesker med autisme og andre diagnoser kommer i klemme i systemet og ikke får hjælp,” fortæller Janni Lund Christensen.
Vi er stolte af alle vores dygtige medarbejdere – her Janni Lund Christensen, der i går var inviteret til at holde oplæg for nye kandidater i Socialt Arbejde ved The Department of Sociology and Social Work med udgangspunkt i netop ovenstående speciale.
Autismepædagogik i skolen: En faglig tilgang til læring, deltagelse og trivsel
Folkeskolen står i dag med stigende krav, manglende tid og en elevgruppe med store individuelt forskellige behov. For elever med autisme opstår vanskelighederne sjældent fordi eleven mangler kompetencer, men fordi skolen ikke giver de strukturelle forudsætninger, der gør deltagelse mulig. Når blikket flyttes fra elevens adfærd, til de rammer der