Børn, der gerne vil i skole, men ikke kommer afsted

Skolevægring fylder. Vi støder alt for ofte på skolevægring omkring vores stu og vores rådgivningsforløb. Skolevægring kan have store konsekvenser for den unge og hele familien.

Det er en kompleks situation. Der er ikke nogen nem løsning.
I fonden Center for Autisme arbejder vi med børn og unge med skolevægring. Indsatserne er typisk sammensat af mange fagligheder – pædagogisk, psykologisk, fysioterapeutisk m.m. – der er ikke én løsning. Der er forskel på den enkelte situation og den enkelte unge.

Én ting har unge med skolevægring dog til fælles – isolation og ensomhed.
Vi ser et behov for at skabe rammerne for et fællesskab for disse unge – og derfor opstarter vi nu:

NYE NETVÆRKSGRUPPER for unge i alderen 13-17 år, hvor skolefravær er et fælles udgangspunkt. Målet er at skabe et trygt og forudsigeligt fællesskab, hvor det er rart at være og hvor der er plads til at tage tingene i eget tempo. Et trygt fællesskab med plads til små fremskridt. Forældre er velkomne – enten som støtte under møderne eller i et tilstødende lokale.

Center for Autisme har mere end 20 års erfaring med at oprette, facilitere og udvikle netværksgrupper. Det er nemt at oprette en gruppe – kunsten er at få den til at leve..

Hvad er en netværksgruppe hos os?
Vi arbejder med små, overskuelige aktiviteter, der skaber struktur og giver mulighed for nye sociale erfaringer i trygge rammer. Gruppen ledes af det samme faste personale hver gang. Personalet har mange års pædagogisk erfaring i arbejdet med sårbare unge.
Målet er at støtte den unges sociale udvikling ved at skabe trygge rammer, hvor der gradvist kan- opbygges tillid til både jævnaldrende, som den unge kan spejle sig i, og til nærværende voksne, der møder dem med forståelse, tålmodighed og anerkendelse.

📞 📧 Interesseret i at høre mere? Kontakt koordinator Irene Schumann, telefon: 2818 5946 & mail: isc@centerforautisme.dk

📅 HVOR & HVORNÅR?
HERLEV: En etableret gruppe hvor alle deltagere har en autismediagnose samt andre komorbide tilstande. Gruppen mødes hver anden uge, primært om onsdagen.

KBH SYDHAVN: En ny gruppe er under opstart, og tilmeldingen er åben. Gruppen henvender sig til unge med skolefravær og tegn på belastningsreaktioner, uden krav om en formel diagnose. Gruppens mødefrekvens vil blive en gang ugentligt.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

NEURODIVERGENS og HØJ BEGAVELSE

Når høj begavelse og neurodivergens som fx autisme optræder sammen, bliver både styrker og udfordringer ofte overset. Når en person både har stærke kognitive ressourcer og en anderledes måde at sanse, regulere og bearbejde verden på, kan personen fremstå ujævn og let blive misforstået. Få et nuanceret blik på dét,

Læs Mere »
LinkedIn

På COPENHELL med autisme 🤘 😎

Podcasten fra Center for Autisme er igen i år på festival – på COPENHELL for at høre (som de selv siger) helvedes god musik. ..Og hvordan går det så på COPENHELL? Hvordan er musikken? Hvordan er det at være i som autist? Og kan Casper, Jesper, Rune og Lærke holde

Læs Mere »
LinkedIn

Relationen som drivkraft for motivation

Måske banalt – men ikke desto mindre rigtigt. På stu er relationen mellem elev og lærer ikke blot en støttefunktion, den er en grundlæggende forudsætning for, at uddannelsen lykkes. Kontaktlæreren indtager en særlig position, fordi kontaktlæreren ofte er den gennemgående voksne, som skaber kontinuitet, tryghed og sammenhæng i elevens hverdag.

Læs Mere »
Ledige stillinger

STU PÅ CENTER FOR AUTISME SØGER EN UNDERVISER (LÆRER ELLER PÆDAGOG)  

Center for Autisme driver Særligt Tilrettelagt Ungdomsuddannelse med et højt fagligt niveau og en læringskultur med mange ildsjæle og dygtige, flerfaglige undervisere. Vi underviser de unge respektfuldt, kærligt og ambitiøst med fokus på, at de bliver selvstændige medborgere og får en realistisk tilknytning til uddannelse & job.     STU Center

Læs Mere »