Det seje jeg, jeg er blevet.

“Jeg synes, at det sociale fællesskab herude på Center for Autisme, det er et fællesskab, du ikke finder andre steder, du finder det ikke ude i folkeskoler og specialskoler… du finder det ikke andre steder end her lige her i Herlev (…)”

”Jamen, Jeg har jo nærmest sagt det tidligere, men jeg kan godt sige det igen, de gode relationer jeg har fået, alle de store faglige ting jeg har lært og alle de personlige ting, jeg har opnået. Bare det seje jeg, jeg er blevet og at jeg også kan gøre mit fremtidige jeg stolt og det er takket være jer allesammen.”

… er et par af de mange citater, vi har høstet fra den dugfriske trivselsundersøgelse blandt alle fondens stu-elever.

Høj tilfredshed og tro på egne jobmuligheder. Relation og samarbejde som styrke på tværs af forløb og geografi: Det er de overordnede konklusioner fra ”stu trivselsundersøgelse 2026 fonden Incita Center for Autisme”.

Der er naturligvis også ting, der kan forandres og forbedres. Fx peger eleverne på, at de kunne tænke sig nogle forbedrede udeområder og nogle nye valgfag som fx konditorfag, sløjd eller et opgraderet gamerrum.

I fonden Incita er “forskning og dokumentation” et af seks strategiske indsatsområder. Det har det faktisk været siden 2015. Ambitionen er, at vi i Incita Center for Autisme arbejder med indsatser og redskaber, der virker. Uanset om det handler om jobeffekt, progression, tilfredshed eller trivsel.

Fondens årshjul indeholder:
🫥 Jobeffekt og uddannelseseffekt (beskæftigelse, stu)
🫥 Progressionsmåling (stu, beskæftigelse, SEL§103/104)
🫥 Udvikling og vedligeholdelse af funktionsniveau (SEL§103/104)
🫥 Evaluering (beskæftigelse, stu)
🫥 Tilfredshedsundersøgelse (stu, beskæftigelse, SEL§103/104)
🫥 Trivselsmåling (SEL§103/104, stu)
🫥 Kursusevaluering (fagpersoner, pårørende)
🫥 Incita Arbejdsanalyse (arbejdsgivernes holdning til at ansætte på særlige vilkår)

Find vores undersøgelser og analyser på fondens hjemmesider. Samme sted som vi løbende offentliggør samtlige tilsynsrapporter.

🔎 Fondens undersøgelser og analyser bruges INTERNT: Løbende kvalitetssikring ift. om indsatserne har den ønskede effekt og trivsel.
🔎 Fondens undersøgelser og analyser bruges EKSTERNT: Løbende forventningsafstemning i dialogen med samarbejdspartnere.

📈 Find mere info om arbejdet med forskning og dokumentation (link i kommentarspor)
🤚 Interesseret i at høre mere? Tag fat i adm. direktør Christina Grøntved

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

🌞 Ses vi i Allinge på Folkemødet?

Find Center for Autisme i Velfærdsteltet (J21) hos Selveje Danmark. Kig forbi og deltag i fælles samtale og refleksion om bl.a. Autisme og skolefravær – kom og bliv klogere, får nuanceret problemstillingen, bidrag til at finde løsninger. Hvordan skaber vi et mere tilgængeligt arbejdsmarked – og hvordan bryder vi barrierer

Læs Mere »
LinkedIn

Bevægelse og samvær som pædagogisk redskab 🏃

Fysisk aktivitet er en fast del af hverdagen hos os, herunder løbetræning, som årligt kulminerer med ROYAL RUN 👑 hashtag#royalrun for dem, der har lyst. Alle vores løbere fra AVA er neurodivergente og på førtidspension. Det kræver selvsagt planlægning og forberedelse at deltage på en god måde i en stor

Læs Mere »
LinkedIn

Det seje jeg, jeg er blevet.

“Jeg synes, at det sociale fællesskab herude på Center for Autisme, det er et fællesskab, du ikke finder andre steder, du finder det ikke ude i folkeskoler og specialskoler… du finder det ikke andre steder end her lige her i Herlev (…)” ”Jamen, Jeg har jo nærmest sagt det tidligere,

Læs Mere »
Arrangementer

Udsolgt Temaaften: køn og autisme 3/6

Temaaften i Herlev. Flere fagfolk og pårørende møder autister, der er transkønnede, kønsdiverse eller undersøger deres kønsidentitet. Det kan skabe spørgsmål om, hvordan vi bedst forstår, støtter og skaber trygge rammer for samtaler om køn, identitet og autisme. Derfor inviterer Center for Autisme til temaaften med Julia Skov, som giver

Læs Mere »
LinkedIn

Høj sol og samvær på tværs i fonden

AVA var taget på besøg ud af huset for at besøge Kilden i Incita i Kbh. SV. Ud fra devisen på egne ben, i eget liv, i en fælles verden – deltager vi gerne i arrangementer udenfor egne rammer. Denne gang gik turen til Kilden. Hos vores søsterafdeling Kilden, skulle

Læs Mere »