Er der forskel på ”ufrivilligt skolefravær” og ”skolevægring”?

I går var virkelig lærerig – vi havde nemlig inviteret Silke Ena Svare Arbo til at holde oplæg om AUTISME OG SKOLEFRAVÆR

Silke præsenterede os for sin egen historie og fortalte om hendes proces, fra hun var i skole trivsel, til bekymrende skole fravær, for til sidst at måtte være helt fraværende fra skole og uddannelse.

I anden del af foredraget gav hun os et overblik over relevant teori set i lyset af hendes egen historie. Det var også her, at Silke præsenterede en begrebsafklaring ift. ”ufrivilligt skole fravær” og ”skolevægring”.

Hvor skolevægring er de handlinger et barn/ung udfører for at passe på sig selv, når de ikke trives i skolen. Hvorfor det også er vigtigt at (gen)evaluere skolens rammer og hermed have blik for at skolen tilpasses barnets behov.

Silke fremhævede selvbestemmelsesteori og motivationsteori samt dét at have en indgående forståelse af barnet – som afgørende tilgange når der skal findes en vej tilbage i trivsel.

Mere end 60 pårørende, autister og fagpersoner var mødt op igår, da Center for Autisme havde inviteret til faglig temaarrangement om netop ”autisme og skolefravær” ved dygtige Silke Ena Svare Arbo.

Hos fonden Center for Autisme ser vi mange børn og unge, som ikke kommer i skole. Det gør vi på vores stu og i rådgivningsafdelingen. Det kan selv sagt have store konsekvenser for den enkelte og familien. Men det er et problem for os alle sammen, at et stigende antal børn og unge i Danmark ikke kommer i skole.

👏 STOR TAK til Silke Ena Svare Arbo for et relevant og vedkommende oplæg.

👏 STOR TAK til alle jer, der lagde vejen forbi hos os i Herlev til et stuvende fuldt tema-arrangement.

👏 STOR TAK til Velliv Foreningen, som har doneret penge og dermed givet os mulighed for at afholde (gratis) autismefaglige temaarrangementer med interne og eksterne autismeeksperter.

🌟 NB!! Kommende temarrangementer (gratis)
Hold øje med vores hjemmeside (link i kommentarspor)
Tilmelding nødvendig.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

Arrangementer

Udsolgt Temaaften: køn og autisme 3/6

Temaaften i Herlev. Flere fagfolk og pårørende møder autister, der er transkønnede, kønsdiverse eller undersøger deres kønsidentitet. Det kan skabe spørgsmål om, hvordan vi bedst forstår, støtter og skaber trygge rammer for samtaler om køn, identitet og autisme. Derfor inviterer Center for Autisme til temaaften med Julia Skov, som giver

Læs Mere »
LinkedIn

Høj sol og samvær på tværs i fonden

AVA var taget på besøg ud af huset for at besøge Kilden i Incita i Kbh. SV. Ud fra devisen på egne ben, i eget liv, i en fælles verden – deltager vi gerne i arrangementer udenfor egne rammer. Denne gang gik turen til Kilden. Hos vores søsterafdeling Kilden, skulle

Læs Mere »
LinkedIn

Rette hjælp, til rette tid.

Det lyder utrolig enkelt. Det er det, desværre bare ikke. Vores erfaring er, at der er utrolig stor forskel på, hvilken hjælp og støtte autistiske mennesker har adgang til – og hvornår. Senest skrev Politiken om store kommunale forskellige i antallet af mennesker med autisme. Korrekte diagnoser er en forudsætning

Læs Mere »
LinkedIn

🧡 Sammen om autisme

🧡 Sammen på SIKON – Autismeforeningens kurser og konferencer 2026 Der sker meget på autismeområdet i disse år. Samtidig ses en stigning i antallet af mennesker, der får en autismediagnose. Det stiller krav til os, fagfolk. Vi skal holde os ajour med ny forskning. Vi skal dele viden og erfaringer.

Læs Mere »
Ledige stillinger

Receptionist og administrativ medarbejder til Fonden Incita

Som vores nye receptionist bliver du det første møde for vores gæster og borgere. Du træder ind i en alsidig hverdag, hvor du arbejder tæt sammen med vores nuværende receptionist om at skabe en behagelig og positiv modtagelse for alle – uanset hvor travlt vi har ved telefonerne og skærmen.

Læs Mere »
Stu-elev i praktik hos Ikea fylder varer i køleskabene. Center for Autismes samarbejde med Ikea i Gentofte skaber rum for læring og erfaring for elever med autisme.
Faglig viden

Et meningsfuldt arbejdsliv med struktur og støtte

Center for Autisme tilbyder i samarbejde med IKEA Gentofte et beskæftigelsestilbud efter servicelovens §103. Arbejdet foregår i IKEA – en ordinær arbejdsplads – midt i butikkens daglige liv. Tilbuddet er målrettet unge og voksne med autismespektrumforstyrrelse. Det er beskyttet beskæftigelse, hvilket betyder at deltagerne har en førtidspension. Deltagerne ønsker det

Læs Mere »