Forestil dig altid at være blandt mennesker, der taler et sprog, du ikke forstår.

Anstrengende, frustrerende, stressende, ikke sandt?!
Forvirringen, usikkerheden og kampen for selv at blive forstået er virkelighed for mange neurodivergente mennesker.

… og lige for at få begreberne på plads:
🟠 NEURODIVERSITET: En samlet betegnelse for den naturlige variation af hvordan menneskers hjerner fungerer. Det handler ikke om “bedre” eller “dårligere”, men om forskellighed.

🟠 NEUROTYPISK: Personer, der fungerer på måder, som flertallet gør, og som mange strukturer i samfundet er bygget op omkring.

🟠 NEURODIVERGENT: Personer, hvis hjerne arbejder anderledes end gennemsnittet – fx mennesker med autisme, ADHD, dysleksi (ordblindhed), Tourettes syndrom eller blandede profiler.

Begreberne giver os et fælles sprog, så vi kan tale om trivsel, læring, støtte og rettigheder uden at reducere mennesker til diagnoser alene.

NEURODIVERSITET som begreb vinder indpas. Forståelse og accept af begrebet vokser, men der er stadig udfordringer.
Vi oplever stadig at:
* En del institutioner, skoler og organisationer tænker fortsat i “normalitet” og “afvigelse”. Og ser de neurologiske forskelle som problemer.
* Fagprofessionelle kan mangle tid, viden og redskaber til at skabe reel inklusion.
* Forældre og andre pårørende kan opleve, at talen om “styrker” nogle gange kan skygge for barnets reelle vanskeligheder.

Diagnoser er stadig hovedvejen til hjælp og støtte.
Ingen vinder noget ved at begrebet neurodiversitet anvendes som identitetspolitik og/eller kommer til at stå i modsætning til en klassisk medicinsk forståelse. Det er nødvendigt at vi finder en vej, hvor forståelserne samles med faglighed, systematik, realistiske rammer og støtte, der faktisk hjælper mennesker i hverdagen.

Områdechef på Center for Autisme, aut. psykolog Susanne Rysbjerg har netop skrevet en artikel om neurodiversitet (link i kommentarspor).

💡 I fonden Center for Autisme arbejder vi for at flere autistiske mennesker får et aktivt og selvstændigt liv som del af et fællesskab.

Vi arbejder MED målgruppen i vores forskellige tilbud og vi arbejder FOR målgruppen ved at udbrede viden og herigennem fremme forståelse og tolerance. Fordi viden fremmer forståelse.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

På COPENHELL med autisme 🤘 😎

⭐Ny podcast på gaden fra Casper & SpektretEn podcast udarbejdet af autistiske mennesker, om autistiske mennesker, for autistiske mennesker – og alle andre 🤗 Find den, hvor du normalt finder dine podcasts. Podcasten har igen i år været på festival – på COPENHELL for at høre (som de selv siger)

Læs Mere »
LinkedIn

Nyt skoleår 📚 – og vi er klar 🙌

stu Center for Autisme Herlev og stu Center for Autisme Nord i Nivå har i dag budt velkommen til nye og gamle elever – og det tegner allerede til at blive (endnu) et eminent skoleår. Luften sitrer af spænding og forventninger hos både elever og lærere. stu på Center for

Læs Mere »
Ung kvinde sidder krøbet sammen på en sofa med armene om knæene, et udtryk for angst og overbelastning ved autisme
Faglig viden

Autisme, angst og belastning

Uro kan være et signal om både angst og overbelastning Autistiske personer oplever oftere angstlidelser end den øvrige befolkning. Samtidig er det vigtigt at skelne mellem egentlige angsttilstande og den uro, det alarmberedskab og den ængstelse, der kan opstå som følge af autistisk belastning. Selvom reaktionerne kan ligne hinanden, er

Læs Mere »
Arrangementer

UDSOLGT Temaaften: Høj begavelse og neurodivergens 8/9

Hvordan hænger høj begavelse og neurodivergens sammen?Til denne temaaften sætter klinisk psykolog Dea Franck fokus på, hvordan høj begavelse kan komme til udtryk sammen med blandt andet autisme og ADHD. Aftenen giver et nuanceret indblik i både styrker, udfordringer og de misforståelser, der kan opstå, når høj begavelse og neurodivergens

Læs Mere »
LinkedIn

Velkommen til Lea Wellejus,

der netop er ansat som specialpædagogisk konsulent og VISO-specialist i rådgivningsafdelingen på Center for Autisme. Vi har travlt og det er derfor en stor fornøjelse at kunne styrke afdelingen med endnu en stærk profil. 🟢 Selv siger Lea:”Jeg er cand.pæd. i pædagogisk psykologi og narrativ supervisor. Gennem de seneste 15

Læs Mere »