Ikke bare opbevaring og underholdning, men progression og udvikling

Kollage med fire billeder af elever fra Center for Autisme i forskellige aktiviteter: digitalt arbejde ved computer, madlavning i køkken, deltagelse i Royal Run og musikundervisning med mikrofon og trommer.

Hvordan måler vi det?
Det spørgsmål er omdrejningspunktet for et igangværende udviklingsprojekt på vores tilbud AVA (Autisme, Viden, Aktivitet)  – et aktivitets- og samværstilbud (SEL§104/103) på Center for Autisme, hvor målgruppen er voksne autister tilkendt førtidspension.

📈 Vi udvikler et nyt progressionsmålingsværktøj, der skal sætte os i stand til systematisk at dokumentere borgernes udvikling inden for områder som:
* Social inklusion (fx deltagelse i fællesskaber, kommunikation, håndtering af komorbiditeter)
* Arbejdsfællesskab (fx arbejdsidentitet, struktur, samarbejde og motivation)
* En aktiv hverdag (fx fysisk aktivitet, transport, sundhed og nysgerrighed)
* Selvindsigt (fx impulskontrol, stressregulering, personlig hygiejne og evne til at modtage feedback)

Arbejdsgruppen består af medarbejdere og ledelse fra AVA, faciliteres af fondens kvalitetskonsulent og refererer til styregruppen for Evidens og dokumentation – ét af fondens seks strategiske indsatsområder.

Arbejdet tager afsæt i både Servicelovens formålsparagraf og AVAs egen mission, der handler om at alle har ret til at udvikle og udnytte deres potentiale – med fokus på struktur, tryghed, medskabelse og mening. Vi vil ikke nøjes med vedligehold. Målet er progression – også når det er i de helt små skridt.

💪 Vi ser det som lidt af et pionerarbejde. Vi oplever at denne målgruppe ofte bliver overset i udviklingen af dokumentationsværktøjer.

Når vi taler om kvalitet i vores tilbud, taler vi ikke kun om rammer – vi taler om udvikling, trivsel og deltagelse. Det skal kunne måles. Og nu arbejder vi på, hvordan.

📻 Stay tuned

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

Ledige stillinger

Receptionist og administrativ medarbejder til Fonden Incita

Som vores nye receptionist bliver du det første møde for vores gæster og borgere. Du træder ind i en alsidig hverdag, hvor du arbejder tæt sammen med vores nuværende receptionist om at skabe en behagelig og positiv modtagelse for alle – uanset hvor travlt vi har ved telefonerne og skærmen.

Læs Mere »
Stu-elev i praktik hos Ikea fylder varer i køleskabene. Center for Autismes samarbejde med Ikea i Gentofte skaber rum for læring og erfaring for elever med autisme.
Faglig viden

Et meningsfuldt arbejdsliv med struktur og støtte

Center for Autisme tilbyder i samarbejde med IKEA Gentofte et beskæftigelsestilbud efter servicelovens §103. Arbejdet foregår i IKEA – en ordinær arbejdsplads – midt i butikkens daglige liv. Tilbuddet er målrettet unge og voksne med autismespektrumforstyrrelse. Det er beskyttet beskæftigelse, hvilket betyder at deltagerne har en førtidspension. Deltagerne ønsker det

Læs Mere »
LinkedIn

Alle trives med autismepædagogik!

Ikke alle trives med almen pædagogik! Så enkelt er selvfølgelig ikke helt – for der er naturligvis også andre forhold, der afgør om en elev trives – autisme eller ej.Men der er noget om det.. I fonden Center for Autisme gør vi autismepædagogik; vi har en samlet pædagogiske værktøjskasse: Effektfuld

Læs Mere »
LinkedIn

”Autistiske mennesker er kommet for at blive”

“Mennesker med autisme står i egen ret” – det er vores udgangspunkt” sådan indledte Hanne Dahl Williams gårsdagens oplæg, da fonden endnu en gang, havde inviteret til åbent tema-arrangement. Denne gang i Incita Aarhus. Fondens forretningsdirektør Brita Stallknecht bød velkommen til et fuldt lokale og så fik dagens taler ordet.

Læs Mere »
LinkedIn

Vi ved jo godt, hvad stu er, men..

1000 tak for invitationen til Brøndagerskolen i Albertslund Kommune for invitationen til at holde et fagligt oplæg om stu (den særligt tilrettelagte ungdomsuddannelse) for lærergruppen. Vores dygtige lærer og erhvervskonsulent @Dorte Gaardsøe fra stu Center for Autisme Herlev var i går inviteret til at give lærerne mere viden og indsigt

Læs Mere »
LinkedIn

Hvad er bedst – stort eller småt?

Den ideelle størrelse på en stu findes nok ikke, det afhænger af så meget.. Ikke mindst eleverne. Der er naturligvis også mange andre forhold end størrelsen, der er afgørende for, om det er en ”god stu”. Naturligvis. Selvom vores elever ofte har enslydende diagnoser (i vores tilfælde autisme /neurodiverges), er

Læs Mere »