Hos Center for Autisme er vi specialister på neurodivergensområdet. Vi holder samtidig fat i også at huske indefra-perspektivet i vores rådgivning, undervisning og udvikling.
Derfor stiller vi også gerne til events, hvor vi kan kombinere vores autismefagligheden med indefra-perspektivet. Således også i samarbejde med Autisme Ungdom, der med støtte fra Nordea-fonden, Jascha Fonden og @Ludvigsens Legat har fået mulighed for at afvikle hele 16 informationsaftener i hele landet om autisme, målrettet unge autistiske mennesker hen over efteråret (link i kommentarspor).
Informationsaftenerne indeholder både autismefaglige oplæg fra anerkendte fagpersoner og personlige oplæg fra unge autister, som Autisme Ungdom har uddannet i at holde foredrag.
Center for Autisme var vært ved oplægget “Introduktion til Autismens verden”, der blev afholdt af en af vores dygtige medarbejdere, Rikke Agerbæk, specialpædagogisk rådgiver og VISO-specialist, i samarbejde med Clara Bek Jørgensen, der formidlede sin personlige historie. Oplægget blev introduceret af Naja Kirstine Føste, forperson for Autisme Ungdom.
Tak til alle fremmødte, det var dejligt at se så mange. Tak for engagement og god stemning ?

Åh, de smukke unge mennesker – stort tillykke til årets stu-dimittender! 👩🎓
Kæmpe tillykke til vores unge, som netop har afsluttet 3års stu (særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse) her på stu Center for Autisme, Herlev.Vi er utroligt stolte af jer, hver og en. 💪❤️ Translokationen blev en festdag, hvor de unge blev fejret med manér!❤️ Med taler og kram i lange baner. Med grin