“Jeg kan godt lide, at der er en tvungen ugentlig snak med min kontaktlærer…”

Portrætfoto af en mand med kort hår og skæg, der smiler venligt mod kameraet. Billedet er taget i sort-hvid og har en blød baggrund.

”Jeg kan godt lide, at der er en tvungen ugentlig snak med min kontaktlærer, fordi nogle gange kan jeg godt mærke, at jeg har brug for det, men kan ikke få mig selv til at spørge om det. Det er meget rart, at jeg ikke hele tiden selv skal sige, nu har jeg brug for det, for så bliver det først i sidste øjeblik, så nu kan jeg i stedet nå at tage en masse ting i opløbet.”
– sagde en elev på vores stu

På mandag slår vi dørene op for et nyt skoleår på vores stu. Lige nu suser personalet rundt og gør klar til på mandag. Vi glæder os til at byde nye og gamle elever velkommen.

stu står som bekendt for særligt tilrettelagt ungdomsuddannelse og er et treårigt, individuelt tilpasset forløb for unge med særlige behov. Hos Center for Autisme er stu’en (ikke overraskende) målrettet unge med autisme. Som en del af elevernes faglige, sociale og personlige udvikling indgår også demokratisk dannelse og medbestemmelse.
Her spiller elevrådet en central rolle.

Elevrådet er med til at styrke de unge menneskers oplevelse af medindflydelse og at blive taget alvorligt som aktive deltagere i eget liv og i fællesskabet. Hos os fungerer elevrådet som en platform for unge, hvor de kan udtrykke ønsker, stille spørgsmål og få konkret indflydelse på skolens liv og udvikling.

At elevrådsarbejdet er vigtigt for de unge, bliver også bekræftet i projektet  “stu – Vejen til deltagelse” fra SUMH – Sammenslutningen af Unge med Handicap, der viser, at unge kan og vil tage del i demokratiet, hvis de får chancen (link i kommentarspor)

Daglig leder Martin Bach Holst har skrevet om elevrådsarbejdet hos stu Center for Autisme (link til artiklen i kommentarspor)

📚 🌞 Vi GLÆDER os til et nyt friskt skoleår med faglighed, fællesskab og demokratisk dannelse

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

Arrangementer

Udsolgt Temaaften: køn og autisme 3/6

Temaaften i Herlev. Flere fagfolk og pårørende møder autister, der er transkønnede, kønsdiverse eller undersøger deres kønsidentitet. Det kan skabe spørgsmål om, hvordan vi bedst forstår, støtter og skaber trygge rammer for samtaler om køn, identitet og autisme. Derfor inviterer Center for Autisme til temaaften med Julia Skov, som giver

Læs Mere »
LinkedIn

Høj sol og samvær på tværs i fonden

AVA var taget på besøg ud af huset for at besøge Kilden i Incita i Kbh. SV. Ud fra devisen på egne ben, i eget liv, i en fælles verden – deltager vi gerne i arrangementer udenfor egne rammer. Denne gang gik turen til Kilden. Hos vores søsterafdeling Kilden, skulle

Læs Mere »
LinkedIn

Rette hjælp, til rette tid.

Det lyder utrolig enkelt. Det er det, desværre bare ikke. Vores erfaring er, at der er utrolig stor forskel på, hvilken hjælp og støtte autistiske mennesker har adgang til – og hvornår. Senest skrev Politiken om store kommunale forskellige i antallet af mennesker med autisme. Korrekte diagnoser er en forudsætning

Læs Mere »
LinkedIn

🧡 Sammen om autisme

🧡 Sammen på SIKON – Autismeforeningens kurser og konferencer 2026 Der sker meget på autismeområdet i disse år. Samtidig ses en stigning i antallet af mennesker, der får en autismediagnose. Det stiller krav til os, fagfolk. Vi skal holde os ajour med ny forskning. Vi skal dele viden og erfaringer.

Læs Mere »
Ledige stillinger

Receptionist og administrativ medarbejder til Fonden Incita

Som vores nye receptionist bliver du det første møde for vores gæster og borgere. Du træder ind i en alsidig hverdag, hvor du arbejder tæt sammen med vores nuværende receptionist om at skabe en behagelig og positiv modtagelse for alle – uanset hvor travlt vi har ved telefonerne og skærmen.

Læs Mere »