Mange med autisme oplever sanseforstyrrelser.

Event ved CFA

Sanseforstyrrelser i en grad, der virker hæmmende for dem i hverdagen. Indsigt og sansebearbejdning kan have en afgørende indvirkning på livskvalitet og mulighed for livsudfoldelse.

Center for Autisme har fornøjelsen af at invitere til (gratis) temaarrangement “Sanser, sult og spisning – hvad forstyrrer og hvordan?” ved specialiseret ergoterapeut og familieterapeut Kia Ehlers.

Kia vil give en kort introduktion til alle 8 sansesystemer i nervesystemet, sanseintegration og forklarer, hvordan sensorisk forståelse kan hjælpe med at forstå, hvorfor det kan være svært at spise. Hun kommer også ind på, hvordan sult og tørst kan påvirkes af både for meget og for lidt stimulation

VELKOMMEN (tilmelding nødvendig, se link i kommentarspor) til temaaften onsdag den 20. november kl. 17.00 i Center for Autisme, Herlev med dygtige Kia Ehlers. Kia er uddannet ergoterapeut og har i mange år specialiseret sig i sanseintegration og nervesystemets reguleringsbetingelser, herunder ift. interoception og traumereaktioner på tværs af neurotyper. Kia er autoriseret af sundhedsstyrelsen siden 2009. Kia har desuden videreuddannet sig i systemisk familieterapi med løsningsfokuseret tilgang og metodisk i flex familierådgivning.

Velliv Foreningen vil være til stede ved arrangementet og formelt overrække bevillingen, der har gjort denne (gratis) temarække mulig.

Center for Autisme afholder en række temaaftaler henover efteråret og vinteren 2024-2025 (link til arrangementet i kommentarspor) takket være en bevilling fra Velliv Foreningen. Hold øje med vores hjemmeside for kommende arrangementer.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

MUSIK & AUTISME

Musik er en vigtig del af Center for Autisme. Vi har et levende musikmiljø, øvelokaler, studie, adskillige bands og mange udøvende musikere og sangere. Musik skaber sammenhold og glæde. Musik udvikler og inspirerer.For os er musik ikke bare underholdning – det er et pædagogisk værktøj, vi bruger aktivt i arbejdet

Læs Mere »
Arrangementer

Temaaften: forstå skolevægring indefra 17/02

Vi glæder os til at invitere dig til vores temaaften om emnet skoleværing indefra. Arrangementet er åbent for både fagpersoner, pårørende og borgere. Af hensyn til pladser og forplejning beder vi dig tilmelde dig via vores tilmeldingsformular.

Læs Mere »
AVA

En dag i AVA

AVA (Aktivitet-Viden-Autisme) er blandt andet et dagaktivitetstilbud (§104 i Serviceloven) under Center for Autisme. I denne artikel beskriver vi en typisk hverdag i AVA for den enkelte deltager. Morgenrutine Du møder ind i det værksted, du er tilknyttet. Alt efter interesser har du mulighed for at have aktiviteter i alle

Læs Mere »
Arrangementer

Udsolgt Temaaften: autisme og traumebevidst tilgang 21/01

Årets første temaaften i Aarhus! Vi glæder os til at invitere dig til temaaften om autisme og traumebevidst med specialpædagogisk Janni Lund Christensen. Vi er stolte af at kunne introducere vores næste temaaften hvor vi sætter fokus på sammenhængen mellem autisme og traumetilstande. Arrangementet er åbent for både fagpersoner, pårørende

Læs Mere »
LinkedIn

GOD JUL & GODT NYTÅR – fra alle os til alle jer 🧡

Året 2025 er ved at rinde ud – og det har været et godt år for os i fonden Center for Autisme, hvor vi bl.a. har (gen)vundet VISO-rammeaftale for specialeret rådgivning for børn og unge med autisme og har åbnet en ny stu Center for Autisme i Nordsjælland. Vi havde

Læs Mere »