Mere viden til unge autister – om autisme. Ja tak! Og du er inviteret ?

Introduktion til Autismens verden oplæg

Arrangementet: “Introduktion til autismens verden” finder sted onsdag den 23. okt. 2024, 17.00 – 19.30, Center for Autisme, Herlev, Herlev Hovedgade 199, 2730 Herlev.

Hos Center for Autisme er vi stolte af at være en del af et banebrydende nyt projekt, der skal gøre viden om autisme tilgængeligt for unge autister. Med støtte fra Nordea-fonden, Jascha Fonden og @Ludvigsens Legat afvikler Autisme Ungdom i efteråret 2024 en række informationsaftener (om autisme) i hele landet, målrettet unge autistiske mennesker. Informationsaftenerne kommer både til at indeholde faglige oplæg om autisme fra anerkendte fagpersoner på området, og personlige oplæg fra unge autister. Forperson for Autisme Ungdom Naja Kirstine Føste, udtaler:

“Alt for mange af vores medlemmer i Autisme Ungdom har prøvet at stå med et papir i hånden med en diagnose på, uden at få noget at vide om, hvad autisme faktisk er, og hvad det betyder for en at have en autismediagnose. Det er simpelthen ikke godt nok. Det er afgørende for unge autister at få viden om deres diagnose – uden den rette viden, er diagnosen jo bare et stempel, man ikke kan bruge til så meget”.

På onsdag inviterer vi indenfor, hvor en af vores dygtige rådgivere, specialpædagogisk rådgiver og VISO-specialist Rikke Agerbæk sammen med Clara Bek Jørgensen, der selv har autisme, holder oplægget ”Introduktion til Autismens verden” (link til projektet og oplægget

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

Hvad er bedst – stort eller småt?

Den ideelle størrelse på en stu findes nok ikke, det afhænger af så meget.. Ikke mindst eleverne. Der er naturligvis også mange andre forhold end størrelsen, der er afgørende for, om det er en ”god stu”. Naturligvis. Selvom vores elever ofte har enslydende diagnoser (i vores tilfælde autisme /neurodiverges), er

Læs Mere »
LinkedIn

Forestil dig altid at være blandt mennesker, der taler et sprog, du ikke forstår.

Anstrengende, frustrerende, stressende, ikke sandt?!Forvirringen, usikkerheden og kampen for selv at blive forstået er virkelighed for mange neurodivergente mennesker. … og lige for at få begreberne på plads:🟠 NEURODIVERSITET: En samlet betegnelse for den naturlige variation af hvordan menneskers hjerner fungerer. Det handler ikke om “bedre” eller “dårligere”, men om forskellighed.

Læs Mere »
LinkedIn

AUTISME og UFRIVILLIGT SKOLEFRAVÆR

I vores arbejde som VISO-eksperter møder vi oftere og oftere autistiske børn, der ikke længere magter at gå i skole. Det er en meget trist udvikling.Også Autismeforeningens formand Karina Bundgaard peger på at der ses et stigende problem med autistiske børn, der isolerer sig derhjemme (se fx artikel i Politiken

Læs Mere »
LinkedIn

Det var festligt & hårdt. Nu er det en tradition 🙌

AVA har netop holdt påskefrokost for 2. gang – så nu er det en tradition!32 personer deltog – og nogen fik lov at gå hjem bagefter, fordi det nok var hyggeligt, men også udtrættende at være så social. Selv til en autismevenlig påskefrokost 🐥 Ugen op til påskefrokosten blev brugt

Læs Mere »