Tak til Autismeforeningen for at lægge vejen forbi idag til en rundtur og en “god snak” – vi fik drøftet stort og småt, herunder regeringens nye psykiatriplan og beskæftigelsesreform.
Center for Autisme og Autismeforeningen har mange fælles dagsordener og mærkesager og én af dem vil vi sætte på agendaen på Folkemødet 2025 (torsdag den 12. juni, kl. 13.00 i Velfærdsteltet hos Selveje Danmark: Inklusion i folkeskolen versus specialskoletilbud (mere info følger).
Samarbejdet med Autismeforeningen er et godt eksempel på partnerskab.
”Partnerskaber” er et af fondens seks strategiske indsatsområder. I 2025 er der fx fokus på partnerskaber med autisme-aktører, virksomheder med inklusionspotentiale og uddannelsesinstitutioner.
Vi er glade for store som små partnerskaber. Ræk ud, hvis du har en god ide
Autismepædagogik i skolen: En faglig tilgang til læring, deltagelse og trivsel
Folkeskolen står i dag med stigende krav, manglende tid og en elevgruppe med store individuelt forskellige behov. For elever med autisme opstår vanskelighederne sjældent fordi eleven mangler kompetencer, men fordi skolen ikke giver de strukturelle forudsætninger, der gør deltagelse mulig. Når blikket flyttes fra elevens adfærd, til de rammer der