Rådgivningsafdelingen hos Center for Autisme yder autismespecialiseret rådgivning til børn, unge, voksne og fagpersoner. Alle vores rådgivere er specialiserede indenfor autismeområdet og VISO-eksperter.
Hver dag afholder rådgiverne sparring, samtaler, supervision, psykoedukation m.m., men i sidste uge blev kalenderen friholdt en hel dag, fordi områdechef og aut. psykolog Kathrine Egelund Christensen havde indkaldt til udviklingsdag.
Det er værdifuldt at løfte blikket fra ”driften” engang imellem – skabe fælles overblik, reflektere, diskutere og sparre med hinanden.
LinkedIn
På COPENHELL med autisme 🤘 😎
Podcasten fra Center for Autisme er igen i år på festival – på COPENHELL for at høre (som de selv siger) helvedes god musik. ..Og hvordan går det så på COPENHELL? Hvordan er musikken? Hvordan er det at være i som autist? Og kan Casper, Jesper, Rune og Lærke holde