Rådgivningsafdelingen hos Center for Autisme yder autismespecialiseret rådgivning til børn, unge, voksne og fagpersoner. Alle vores rådgivere er specialiserede indenfor autismeområdet og VISO-eksperter.
Hver dag afholder rådgiverne sparring, samtaler, supervision, psykoedukation m.m., men i sidste uge blev kalenderen friholdt en hel dag, fordi områdechef og aut. psykolog Kathrine Egelund Christensen havde indkaldt til udviklingsdag.
Det er værdifuldt at løfte blikket fra ”driften” engang imellem – skabe fælles overblik, reflektere, diskutere og sparre med hinanden.
LinkedIn
En historisk dag i fondens historie 🙌
Idag holdt vi åbningsreception for Center for Autisme i Aarhus.Og sikke en festlig dag. 1000 tak til alle jer, der lagde vejen forbi. Det var meget overvældende. Fondens direktør Christina Grøntved bød velkommen og derefter var der en tale med @dorte schandorf næstformand i Autismeforeningen, som understregede de tætte bånd