Erhvervsafdelingen
Erhvervsafdelingen udbyder en vifte af tilbud, som er målrettet beskæftigelse eller uddannelse til neurodivergente unge og voksne (autismespektrumforstyrrelse og/eller AD(H)D).
Erhvervsafdelingen har en flerfaglig personalegruppe bestående af virksomhedskonsulenter med viden og erfaring indenfor autismeområdet, rekrutteringskonsulent med særlig viden om arbejdsmarkedets behov og muligheder, samt psykologer.
Hvordan foregår det?
Alle forløb er individuelt tilrettelagt ud fra den enkelte borgers behov, samt ud fra formålet, som det er beskrevet fra borgerens jobcenter. Det gælder varighed, intensitet, indhold, personalesamma
Alle forløb er individuelt tilrettelagt ud fra den enkelte borgers behov, samt ud fra formålet, som det er beskrevet fra borgerens jobcenter. Det gælder varighed, intensitet, indhold, personalesammensætning mv.
Ofte er formålet aftalt mellem borger, jobcenter og Center for Autisme allerede inden opstart. Vi kan dog også aftale et visitationsmøde, hvor vi afklarer de konkrete rammer og indhold.
Alle borgere i forløb hos Erhvervsafdelingen, har én fast virksomhedskonsulent, som de samarbejder med. Øvrige medarbejdere inddrages ved behov.
ensætning mv.
Ofte er formålet allerede inden opstart aftalt mellem borger, jobcenter og Center for Autisme. Vi kan dog også aftale et visitationsmøde, hvor vi afklarer de konkrete rammer og indhold – se nedenfor.
Alle borgere i forløb hos Erhvervsafdelingen, har én fast virksomhedskonsulent, som de samarbejder med. Øvrige medarbejdere inddrages ved behov.
Vores tilgang
Vores tilgang er neuropædagogisk og tværfaglig, og alle medarbejdere har indgående kendskab til og erfaring med at arbejde med mennesker med autisme. Vores mål er at skabe rammer, der baner vej for den enkeltes integration og afklaring ift. arbejdsmarkedet. Vi har fokus på høj grad af individuel tilpasning af de enkelte forløb.
Vi arbejder ud fra hver enkelt borgers behov og kompetencer, fx i forhold til kommunikation, sociale og emotionelle færdigheder, fleksibilitet, selvregulering, kognition, samt sansebearbejdning. Samtidig tager vi hensyn til den enkeltes udfordringer og eventuelle behov for fx variation af arbejdsopgaver, tilpasning af sansestimuli mv.
Det overordnede mål for forløbene i Erhvervsafdelingen er udvikling, afklaring og beskrivelse af den enkelte borgers arbejdsevne. Det gælder både kompetencer, men også skånehensyn og støttebehov i forhold til uddannelse og arbejdsmarked. Som led i dette vil vi typisk fastsætte en række delmål, som er individuelt aftalt. Det kan fx være branche- og interessemæssig afklaring; øget selvværd, selvtillid og tro på egen kunnen, social forståelse og selvregulering; samt udvikling og optræning af mestringsstrategier, der gør det muligt for den enkelte at kunne indgå på en uddannelse eller en arbejdsplads.
Vi tilstræber at relationen mellem den enkelte borger, vores medarbejdere og jobcentret er karakteriseret af forudsigelighed, gennemsigtighed/transparens, respekt og ligeværdighed.
Du kan læse mere i Center for Autismes faglige platform, hvor vores værdigrundlag og redskaber er nærmere beskrevet.
Vores tilbud består af
2. Internt virksomhedsrettet forløb
Uddannelses- og/eller erhvervsafklarende forløb i vores egne værksteder
3. Erhvervsvejleder
Opfølgning og fastholdelse ift. etableret praktik/job
4. Mentor
Støtte til at komme nærmere deltagelse i et virksomhedsrettet forløb.
5. Beskæftigelsesrettet psykoedukation
Erhvervsrettede psykologsamtaler med fokus på bl.a. selvforståelse og mestringsstategier
6. Visitationsmøde
Ved behov for drøftelse inden valg og/eller opstart af forløb.
Hvis mødet afholdes som opstart ifm. et forløb, så fakturerer vi ikke.
Ydelser uden for Center for Autisme
Hvis ydelserne/samtalerne foregår uden for Center for Autisme, tillægges transport, p.t. kr. 980 pr. time (2026 priser) samt evt. parkeringsafgift.
Forløb i Erhvervsafdelingen bestilles online
Som sagsbehandler udfylder du bestillingsformularen, som findes under det enkelte forløb.
Efterfølgende modtager du en bekræftelse fra os, hvor alle relevante oplysninger står – inklusiv informationer indtastet i formularen.
Herefter vil vi kontakte dig hurtigst muligt og aftale konkret plan for opstart, samt afklare eventuelle spørgsmål.
Du er også velkommen til at kontakte os, hvis du har spørgsmål eller ønsker mere information:
Anna Hagsted Olsen,
Koordinator & psykolog
Telefon: 2945 4760
Email: aol@incita.dk
Lise Brabrand,
Områdechef
Telefon: 5164 8340
Email: lbr@centerforautisme.dk
Alt det med småt
Forlængelse af forløb
Hvis et forløb ønskes forlænget, skal sagsbehandler give os skriftlig besked. Det kan være direkte til borgerens konsulent eller til Erhvervsafdelingens faglige koordinator.
Ophør/afbestilling
Hvis et forløb ønskes ophørt før tid ift. den oprindelige aftalte forløbsperiode, skal sagsbehandler kontakte os og oplyse at forløbet skal stoppe. Der faktureres for indeværende uge plus 1 uge. Ved ophør udarbejder vi en afsluttende rapport, hvor relevant information fra forløbet beskrives.
Prisregulering/moms/faktura
Prisregulering
Vi foretager prisreguleringer årligt 1. januar jf. KLs pris- og lønindeks.
Moms
Alle priser på hjemmesiden er angivet ex. moms.
Fakturering
Forløb med ugepriser faktureres løbende ved månedsskifte. Forløb med timepriser faktureres, når det aftalte antal møder/sessioner er afholdt. Eventuel transport faktureres særskilt.
Sådan behandler vi de indtastede oplysninger fra vores bestillingsformular
Sådan behandler vi de indtastede oplysninger fra bestillingsformularen
De oplysninger, du indtaster i bestillingsformularen, behandles på vegne af den dataansvarlige kommune med det formål at modtage, behandle og administrere bestillingen af den ønskede velfærdsydelse.
Center for Autisme behandler oplysningerne som databehandler for kommunen. Oplysningerne behandles i vores IT-system (Microsoft) til at modtage og videreformidle bestillingen til relevante medarbejdere samt i vores journaliseringssystem (PeopleTrust), hvor bestillingen behandles og journaliseres.
I henhold til bogføringsloven opbevarer vi de indtastede oplysninger i højest fem år.
Du har en række rettigheder efter databeskyttelsesreglerne, herunder ret til indsigt i de oplysninger, der behandles om dig. Du kan læse mere om dine rettigheder og om databeskyttelsesreglerne på www.datatilsynet.dk.