Ses vi i Skive i morgen? Når Fonden Samrådet inviterer til den årlige Internationale Autisme konference. Center for Autisme er på programmet i morgen med oplægget ”Autisme, uddannelse og arbejdsmarked” ved en af vores dygtige (stu-)undervisere @Dorte Gaardsøe (find link til program i kommentarsporet)
Vi glæder os til masser af ny viden, inspiration, dialog og samvær med nye og gamle bekendte på autismeområdet.
Årets tema er “på vej: sammen om udvikling og trivsel” – og det kunne ikke være mere relevant, desværre. Alt for mange børn og unge med autisme får en svær start på livet i dagtilbud og skoler og oplever at blive misforstået i en verden, der er indrettet til mennesker, der er som de fleste. Det kan koste mange nederlag, før man bliver set, hørt og forstået af gode, kvalificerede mennesker i systemet.
Hvordan kan vi bidrage til at skabe tilpassede rammer for udvikling, trivsel og forståelse – det skal vi være fælles om de kommende dage i Skive. Håber vi ses ?
UDSOLGT Temaaften: autisme og spiseforstyrelser 26/03
Hvad end der er tale om spiseproblemer eller spiseforstyrrelser, tyder meget på, at autistiske personer er overrepræsenteret, men hvorfor er det sådan? Vi glæder os til at invitere jer til vores temaaften med oplægsholder Louise Egelund Jensen som vil sætte fokus på emnet autisme og spiseforstyrrelser. Denne aften vil finde