Det er en af vores dygtige rådgivere, specialpædagogisk konsulent og VISO-specialist Janni Lund Christensen, inviteret til at tale om i morgen på Syddansk Universitet – University of Southern Denmark, når Dansk Netværk for Autismeforskere mødes.
Tak til SDU for invitationen. Det er så meningsskabende at forskere og praktikere mødes og udveksler erfaringer og findings. Udover selv at bidrage med viden, ser vi også frem til at få ny viden om bl.a. somatisk komorbiditet ved autismespektrumforstyrrelse, betydning af forældresensitivitet for børn med autisme, mental sundhed hos forældre med et autistisk barn, udviklingsforstyrrelser – sygdom eller neurodivergens?, narrativ hukommelse og kommunikation ved autisme og meget mere.
Vil du i kontakt med rådgivningsafdelingen på Center for Autisme, så kontakt aut. Psykolog og områdechef Kathrine Egelund Christensen

Ses vi til årets Folkemøde?
Hvordan skaber vi en folkeskole, der reelt inkluderer alle børn – også dem med autisme? Og hvordan får flere med handicap en reel chance på arbejdsmarkedet? Center for Autisme inviterer til vigtige samtaler på Folkemødet 2025 – om inklusion, beskæftigelse og mental trivsel. Vi er med i fire debatter og