Pædagogisk medarbejder til dagsaktivitetstilbud og beskyttet beskæftigelse

I AVA (Autisme-Viden-Aktivitet) møder du hver dag et dedikeret og engageret team af kollegaer, der brænder for at give vores brugere indhold og mulighed for udvikling i dagligdagen. Vores brugere er primært inden for autismespektret, og henvist i dagaktivitetstilbud og beskyttet beskæftigelse.

Vi skal nu ansætte en ny kollega til dagaktivitetstilbuddet – måske er det dig? 

Vores nye kollega: Du er uddannet pædagog, eller har anden relevant uddannelse, samt erfaring fra autismeområdet. Vi vægter at du er initiativrig, har gåpåmod, entusiasme omkring arbejdsopgaverne og masser af energi. Sammen udvikler vi stillingen i forhold til de kompetencer og ideer, du kommer med; dette gælder også ift. konkrete aktiviteter med deltagerne. 

I tæt samarbejde med dine kollegaer, skal du sikre vores fortsatte succes og vækst gennem udførelse af de daglige opgaver og aktiviteter, samt opbygge tillidsbaserede relationer til vores brugere. Du har muligheden for at præge indholdet i dagligdagen efter dine interesser og kvalifikationer og brugernes ønsker. Du skal engagere dig i brugerne, være deres primære kontaktperson, dokumentere deres udvikling, skrive statusrapporter og deltage i statusmøder. Du skal have lyst til at styrke brugernes udvikling og sociale kompetencer, og støtte deres deltagelse i fællesskabet i huset.

Vores forventninger

  • Du har pædagogisk erfaring med voksne med autisme, og hviler i det pædagogiske arbejde.
  • Du kan skabe en fast struktur, samtidig med at du er fleksibel og har et godt overblik.
  • Du kan arbejde selvstændigt, samtidig med at du indgår i teamets samarbejde.
  • Du kan byde ind med aktiviteter og perspektiver, der beriger vores dagligdag.
  • Du har gode skriftlige kompetencer.
  • Du har kørekort

Vi kan tilbyde dig
30-37 timers fastansættelse med arbejdsadresse i Center for Autisme, Herlev Hovedgade 199, 2730 Herlev.

Vi er en udviklingsorienteret afdeling i rolig vækst. Vi har ca. 25 deltagere i beskyttet beskæftigelse (jf. Servicelovens §103) og ca. 20 deltagere i dagaktivitetstilbud (jf. Servicelovens §104) som vi hver dag støtter i at have meningsfuldt indhold i deres hverdag. Vi har et godt fagligt miljø og et solidt kollegialt fællesskab. Vi har en god og stabil hverdag, hvor vi har let til grin og støtter hinanden. Vi er optaget af at løfte i fællesskab.

Du får et introduktionsprogram med mentor, som støtter dig i de første måneder. Vi har løbende intern sparring og ekstern supervision. 

Løn og ansættelsesvilkår i henhold til gældende overenskomst. Vi har flekstid med almindelig arbejdstid mellem kl. 8-15.30 og betalt frokostpause. Vi har røgfri arbejdstid.

Samt desuden en aktiv personaleforening.

Vores arbejdsplads er en dynamisk arbejdsplads med høj faglighed og stor ordentlighed ift. brugere og samarbejdspartnere.

Nysgerrig? 
Har du spørgsmål til fx konkrete arbejdsopgaver eller er du bare nysgerrig efter at høre mere, så ring eller skriv til områdechef Susanne Rysbjerg på telefon 2634 8899 eller mail sry@incita.dk, eller til koordinator Lasse Stiholt Otto på telefon 5164 8340 eller mail laso@centerforautisme.dk. Kig også gerne på vores hjemmeside: www.centerforautisme.dk under særlig tilrettelagt beskæftigelse.

Lyder dette som et job for dig? 
Så ser vi frem til at modtage din ansøgning på soegjob@incita.dk senest 8. april 2026. 
Mærk venligst din ansøgning ”pædagog til AVA” i emnefeltet. 

Samtaler forventes afholdt i uge 16-17.

Tiltrædelse pr. 1.6.2026. 

Center for Autisme er en mangfoldig og ambitiøs arbejdsplads, der som del af Fonden Incita er et kraftcenter på det specialiserede socialområde. Vores tilbud tæller bl.a. dagaktivitetstilbud, særligt tilrettelagt ungdomsuddannelse (stu), erhvervsafklaring og rådgivning indenfor autisme, herunder som VISO-leverandører.

Incita er en erhvervsdrivende fond der arbejder for formålet at integrere mennesker på arbejdsmarkedet. Siden 1966 har Fonden hjulpet mennesker med at mestre deres udfordringer, så flere kan opnå et aktivt og ligeværdigt liv som en del af fællesskabet.
I 2022 fusionerede Incita med Center for Autisme.

I samarbejde med kommuner, virksomheder og civilsamfund leverer Incita – Center for Autisme velfærdsløsninger, der er bæredygtige både økonomisk og socialt. Vores medarbejdere er fagspecialister indenfor deres felt og motiveres af at gøre en forskel, når fysiske eller psykiske udfordringer står i vejen for en aktiv rolle på arbejdsmarkedet. 

Incita – Center for Autisme er en socialøkonomisk virksomhed, der arbejder for at gøre arbejdsmarkedet mere rummeligt – ved at skabe særlige arbejdspladser hos os selv og gennem partnerskaber med private og offentlige arbejdsgivere i Danmark.

Samlet er vi mere end 150 medarbejdere fordelt på vores afdelinger i Herlev, København, Aarhus og Hørsholm.

FLERE NYHEDER

LinkedIn

AUTISME og UFRIVILLIGT SKOLEFRAVÆR

I vores arbejde som VISO-eksperter møder vi oftere og oftere autistiske børn, der ikke længere magter at gå i skole. Det er en meget trist udvikling.Også Autismeforeningens formand Karina Bundgaard peger på at der ses et stigende problem med autistiske børn, der isolerer sig derhjemme (se fx artikel i Politiken

Læs Mere »
LinkedIn

Det var festligt & hårdt. Nu er det en tradition 🙌

AVA har netop holdt påskefrokost for 2. gang – så nu er det en tradition!32 personer deltog – og nogen fik lov at gå hjem bagefter, fordi det nok var hyggeligt, men også udtrættende at være så social. Selv til en autismevenlig påskefrokost 🐥 Ugen op til påskefrokosten blev brugt

Læs Mere »
LinkedIn

🌻 sjældent og sjældent spændende jobmulighed

Vi har travlt og søger derfor ny kollega til Rådgivningsafdeling hos Center for Autisme i Herlev. Vores målgruppe er først og fremmest mennesker med autisme samt pårørende og fagpersoner. Vi udreder og rådgiver i alle aldersgrupper og ser borgere med stor variation i funktionsniveau, ressourcer og belastningsgrad. Center for Autisme

Læs Mere »
LinkedIn

GLÆDELIG AUTISME UGE 2026 🙌

Her kommer en anbefaling til alle autistiske mennesker og andre med interesse for feltet: Autismeforeningen har igen i anledning af Autismeugen (d. 23.-29. marts), sammensat et program med forskellige webinarer, som man gratis kan tilmelde sig. Find link i kommentarspor

Læs Mere »
LinkedIn

En historisk dag i fondens historie 🙌

Idag holdt vi åbningsreception for Center for Autisme i Aarhus.Og sikke en festlig dag. 1000 tak til alle jer, der lagde vejen forbi. Det var meget overvældende. Fondens direktør Christina Grøntved bød velkommen og derefter var der en tale med @dorte schandorf næstformand i Autismeforeningen, som understregede de tætte bånd

Læs Mere »