Sammen er vi bedst

Sammen er vi bedst 🤝 Center for Autisme har indgået strategisk partnerskab med Aleris PP. Samarbejdet vil styrke og sikre den høje kvalitet og fornødne kapacitet på området for specialiserede autisme ydelser. Aleris PP har siden 2002 tilbudt tværfaglig psykologisk og psykiatrisk behandling og tæller i dag mere end 150 psykologer og 25 psykiatere. Partnerskabet med Aleris PP er forankret i rådgivningsafdelingen. Udover kvalitet og kapacitet er partnerskaber med til at sikre lønsom drift indadtil og et fornuftigt forhold mellem pris og kvalitet udadtil. ”Partnerskaber” er et af fondens 6 strategiske indsatsområder frem mod 2025.
Center for Autisme har været siden 1994 tilbudt en bred vifte af specialiserede ydelser til mennesker med autisme baseret på stærke fag-faglige kompetencer. Vi har til huse i Autismens hus, Herlev. Her findes stu-skolen, dag- og aktivitetstilbud (SEL§104), beskyttet beskæftigelse (SEL§103), beskæftigelsesindsatser (LAB-lov) og rådgivningsafdelingen.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

Nyheder

Incitaskolen Center for Autisme Nordsjælland

Vi er rigtig stolte over at kunne præsentere, at Incitaskolerne og Center for Autisme nu har åbnet en stu i Nordsjælland med Martin Bach Holst som daglig leder. Vi glæder os til at videreføre en ambitiøs og kærlig stu i tæt samarbejde med forældre, samarbejdspartnere og ikke mindst elever. Du

Læs Mere »
LinkedIn

YES! Center for Autisme genvinder VISO-rammeaftale

YES! Center for Autisme har netop (gen)vundet @VISO-rammeaftale for børne-, unge- og specialundervisningsområdet, Autismespektrumforstyrrelse ved Socialstyrelsen in Denmark. Det betyder, at rammen er på plads for de næste 5 år frem mod 2030. CfA har været VISO-leverandør i 17 år og har desuden (udover denne) en VISO-rammeaftale, der dækker voksen-området.

Læs Mere »
LinkedIn

Autister er typisk ekstra sårbare overfor stress.

Traumatiske begivenheder, såsom voldsomme psykiske hændelser og belastende oplevelser i opvæksten, – er en potentiel del af livet. Både for neurotypiske og neurodivergente. At stress og traumer hos autister kan vise sig i form af voldsomme belastningsreaktioner er kendt indenfor det specialiserede pædagogiske/psykologiske arbejde.Hvis du deltager på SIKON – Autismeforeningens

Læs Mere »