Tak til alle jer, der lagde vejen forbi os i Center for Autisme til en forrygende temaaften om “Sanser, sult og spisning”. Aftenen blev meget bedre af jeres engagement og mange spørgsmål.
Tak til dygtige Kia Ehlers der på levende vis gjorde os klogere på alle 8 sansesystemer i nervesystemet, sanseintegration og hvordan sensorisk forståelse kan hjælpe med at forstå, hvorfor det kan være svært at spise. Kia fortalte også om hvordan sult og tørst kan påvirkes af både for meget og for lidt stimulation.
Tak til Velliv Foreningen Foreningen Foreningen for bevillingen på 54.000 kr. – en bevilling som har muliggjort at vi kan afholde den række af temaaftener – for alle interesserede, uden betaling. Hold øje med vores hjemmeside for kommende arrangementer.
Temaarrangement: 19/2 Autisme, seksualitet og kønsidentitet
Årets første tema arrangement for unge med autisme og andre interesserede d. 19 februar 2025 kl.17-19! Vi har fået æren til at være værter for Autisme Ungdom hvor Sofie Krog, som er sexolog, Emma Gohr og Wyrda fra Autisme Ungdom vil holde oplæg på Incitaskolerne i Sydhavn. Sæt kryds i