Velkommen i fondens bestyrelse til Inge Louv.

Medarbejder ved Center for Autisme


Inge er indtrådt i bestyrelsen for Center for Autisme og Incita fra den 01.09.24. Inge Louv har tidligere været medlem af bestyrelsen i Center for Autisme (før fusion) og det er en stor glæde, at Inge har valgt at indtræde i bestyrelsen for den samlede fond.
Inge Louv er oprindeligt uddannet socialrådgiver (den sociale højskole København Københavns Professionshøjskole) og har siden efteruddannet sig med bl.a. Voksenunderviseruddannelsen (Frederiksberg Seminarium) og Socialt arbejde med handicappede (det Sociale højskole København og Odense).
Inge Louv har mange års erfaring som sagsbehandler, familiebehandler og konsulent – og har været faglig leder i en handicapafdeling på både børne- og voksenområdet. Udover at arbejde i regi af kommunal forvaltning har Inge desuden været ansat på en børne- og ungdomspsykiatrisk afdeling, i Center for Små Handicapgrupper Sjældne Diagnoser, i Gigtforeningen og @landsforeningen LEV. Siden 2005 har Inge fungeret som selvstændig socialrådgiver og handicapkonsulent med opgaver i kommuner, regioner og private tilbud for mennesker med handicap samt som udvikler og afholder af kurser, foredrag og undervisning.
Inge Louv er en faglig kapacitet på sit område og kan bl.a. bidrage til bestyrelsesarbejdet med faglig viden indenfor autisme- og handicapområdet. Udover Inge består bestyrelsen af forperson Jens Hornemann, næstformand Henrik Græsdal, Henrik Stilling, Poul Brorson, Martin Bach Holst, Louise Kjær Matzen, Hella Djemai.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

”Jeg kommer aldrig til at være en rigtig dreng…”

”Jeg kommer aldrig til at være en rigtig dreng. Det var virkelig svært..(..) jeg skulle virkelig prøve at finde mig selv. Fordi, først var jeg lige non-binær. Og så bare sådan, nej, det føltes ikke rigtigt. Og så var det sådan, okay, nu ved jeg, det her (jeg er transkønnet).

Læs Mere »
LinkedIn

MUSIK & AUTISME

Musik er en vigtig del af Center for Autisme. Vi har et levende musikmiljø, øvelokaler, studie, adskillige bands og mange udøvende musikere og sangere. Musik skaber sammenhold og glæde. Musik udvikler og inspirerer.For os er musik ikke bare underholdning – det er et pædagogisk værktøj, vi bruger aktivt i arbejdet

Læs Mere »
AVA

En dag i AVA

AVA (Aktivitet-Viden-Autisme) er blandt andet et dagaktivitetstilbud (§104 i Serviceloven) under Center for Autisme. I denne artikel beskriver vi en typisk hverdag i AVA for den enkelte deltager. Morgenrutine Du møder ind i det værksted, du er tilknyttet. Alt efter interesser har du mulighed for at have aktiviteter i alle

Læs Mere »