? Happy World Autism Awareness Day ?

2. april = Autismedag. Dagen er grundlagt af United Nations i 2007 og har til formål at skabe opmærksomhed og større viden om neurodiversitet og dermed fremme inklusion og lige rettigheder og muligheder for alle. I Center for Autisme bakker vi naturligvis op om autismedagen.

Der er sket meget siden Center for Autisme blev stiftet i 1994. I 1994 var der registreret 100 (børn) med autisme i Danmark. I dag, 30 år senere, er der 65.000 registrerede med en udviklingsforstyrrelse på spektret i Danmark. En af grundlæggerne bag Center for Autisme var psykolog og autismefaglig pioner @Demetrious Haracopos. Demetrious var optaget af at udbrede viden om hashtag#autisme og hermed fremme forståelse og trivsel. Formålet med at etablere Center for Autisme var at skabe en virksomhed, der kunne medvirke til at højne det faglige niveau i diagnosticering, undervisning og behandling af børn, unge og voksne i Danmark med autisme og beslægtede forstyrrelser. Det formål arbejder vi stadig for i dag.

Selvom der er sket meget siden 1994, er fortsat brug for en at udbrede viden om autisme.

Find mere info om @World Autism Awareness Day (WAAD)  op FNs hjemmeside. Her fremgår det bl.a.:
Since the United Nations General Assembly designated 2 April as World Autism Awareness Day (WAAD) in 2007, the UN has worked to promote the full realization of human rights and fundamental freedoms for autistic individuals, ensuring their equal participation in society. Over the years, significant progress has been made, driven in large part by autistic advocates who have worked tirelessly to bring the lived experiences of autistic individuals to the forefront of global discussions.

Glædelig autismedag til alle jer derude – på spektret og ved siden af.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

Arrangementer

Temaaften: autisme og traumebevidst tilgang 21/01

Årets første temaaften i Aarhus! Vi glæder os til at invitere dig til temaaften om autisme og traumebevidst med specialpædagogisk Janni Lund Christensen. Vi er stolte af at kunne introducere vores næste temaaften hvor vi sætter fokus på sammenhængen mellem autisme og traumetilstande. Arrangementet er åbent for både fagpersoner, pårørende

Læs Mere »
LinkedIn

GOD JUL & GODT NYTÅR – fra alle os til alle jer 🧡

Året 2025 er ved at rinde ud – og det har været et godt år for os i fonden Center for Autisme, hvor vi bl.a. har (gen)vundet VISO-rammeaftale for specialeret rådgivning for børn og unge med autisme og har åbnet en ny stu Center for Autisme i Nordsjælland. Vi havde

Læs Mere »
LinkedIn

Arbejdspladsinklusion, autisme, køn

– Center for Autisme er en del af forskningsprojektet ”arbejdsinklusion af unge voksne på autisme spektret” Bag forskningsprojektet står forskerne Mikkel Bo Madsen og Monrad, Merete fra The Department of Sociology and Social Work Aalborg University. Udover os er centrale parter i projektet: Autismeforeningen, en række arbejdspladser og udvalgte kommuner.

Læs Mere »
LinkedIn

På @COMIC CON COPENHAGEN med autisme

⭐Ny podcast på gaden fra Casper & SpektretEn podcast udarbejdet af autistiske mennesker, om autistiske mennesker, for autistiske mennesker – og alle andre 🤗 🎄 Mangler du en unik lytteoplevelse til juleferien – så hérmed Podcasten har gæster i studiet denne gang; Bamu og Erik har været på Comic Con

Læs Mere »
LinkedIn

Børn, der gerne vil i skole, men ikke kommer afsted

Skolevægring fylder. Vi støder alt for ofte på skolevægring omkring vores stu og vores rådgivningsforløb. Skolevægring kan have store konsekvenser for den unge og hele familien. Det er en kompleks situation. Der er ikke nogen nem løsning.I fonden Center for Autisme arbejder vi med børn og unge med skolevægring. Indsatserne

Læs Mere »