🧡 Stærke fællesskaber, når klokken slår 17.00 – og også i weekenden…

Fonden Center for Autisme arbejder for at flere får et aktivt, selvstændigt liv som del af et fællesskab. Vores stu, beskæftigelsesindsatser og samværstilbud i dagtimerne er tit mest synlige, men når klokken slår 17.00 åbner vi dørene for en anden type fællesskaber:

👭 👫 👬 Netværksgrupperne 👭 👫 👬
På Center for Autisme har vi adskillige netværksgrupper: Kvindegruppe, Voksengruppe 1, Voksengruppe 2, Voksengruppe 3, Voksengruppe 4, Voksengruppe 5, Voksengruppe 8, Ungegruppe 1, Teen-gruppe 1.
Flere af grupperne har været ongoing i mere end 10 år. Med stabilitet og kontinuitet, men også med løbende udskiftning – nogen stopper, nye starter.

”Nu er jeg ikke alene. Der er andre, der ligner mig”

I netværksgruppen mødes jævnaldrende med autisme og deler erfaringer, interesser og udfordringer i et trygt og forstående fællesskab. Her er der plads til at være sig selv, uden at skulle forklare eller tilpasse sig hele tiden.
For mange er det første gang, de møder andre, der forstår dem på et dybere plan. Det skaber håb, tryghed og ikke mindst et fællesskab, hvor man ikke længere føler sig alene.

Hvad laver man i netværksgruppen?
Først og fremmest handler netværksgrupperne om fællesskab, grin og gode oplevelser. Vi har det sjovt og hyggeligt sammen – her er der plads til både dårlig humor og masser af grin! Stemningen er afslappet, og personalet er imødekommende, nærværende og gode til at skabe trygge rammer for alle. Eksempel på aktiviteter: 🎲 Spille brætspil 🎨 Være kreativ 🎸 Spille musik i musikrummet 🍝 Lave mad 🏓 Spille bordtennis, pool og billard 🔫 Nerf guns 🌳 Tage på ture ud af huset og meget mere…

Struktur skaber tryghed: Du behøver ikke være nervøs for, hvad du skal deltage i – der er en tydelig struktur, så du altid ved, hvad der skal ske.

👋 Noget for dig eller en du kender?
Så tag fat i vores dygtige koordinator (og selv netværks-vært) Irene Schumann. Irene på telefon 28 18 59 46 & mail isc@centerforautisme.dk

🌟 PS. NYHED – ny netværksgruppe🌟
For børn og unge med skolefravær, et trygt fællesskab med plads til små skridt. Vi har oprettet en netværksgrupper for unge i alderen 10-13 år og 14-17 år, hvor skolefravær er et fælles udgangspunkt. Målet er at skabe et trygt og forudsigeligt fællesskab, hvor det er rart at være og hvor der er plads til at tage tingene i eget tempo.
# Herlev: Gruppen mødes hver 14.dag (om onsdagen)
# Sydhavn: En ny gruppe er under opstart, tilmeldingen er åben. Gruppens mødefrekvens vil blive en gang ugentligt.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

MUSIK & AUTISME

Musik er en vigtig del af Center for Autisme. Vi har et levende musikmiljø, øvelokaler, studie, adskillige bands og mange udøvende musikere og sangere. Musik skaber sammenhold og glæde. Musik udvikler og inspirerer.For os er musik ikke bare underholdning – det er et pædagogisk værktøj, vi bruger aktivt i arbejdet

Læs Mere »
Arrangementer

Temaaften: forstå skolevægring indefra 17/02

Vi glæder os til at invitere dig til vores temaaften om emnet skoleværing indefra. Arrangementet er åbent for både fagpersoner, pårørende og borgere. Af hensyn til pladser og forplejning beder vi dig tilmelde dig via vores tilmeldingsformular.

Læs Mere »
AVA

En dag i AVA

AVA (Aktivitet-Viden-Autisme) er blandt andet et dagaktivitetstilbud (§104 i Serviceloven) under Center for Autisme. I denne artikel beskriver vi en typisk hverdag i AVA for den enkelte deltager. Morgenrutine Du møder ind i det værksted, du er tilknyttet. Alt efter interesser har du mulighed for at have aktiviteter i alle

Læs Mere »
Arrangementer

Udsolgt Temaaften: autisme og traumebevidst tilgang 21/01

Årets første temaaften i Aarhus! Vi glæder os til at invitere dig til temaaften om autisme og traumebevidst med specialpædagogisk Janni Lund Christensen. Vi er stolte af at kunne introducere vores næste temaaften hvor vi sætter fokus på sammenhængen mellem autisme og traumetilstande. Arrangementet er åbent for både fagpersoner, pårørende

Læs Mere »
LinkedIn

GOD JUL & GODT NYTÅR – fra alle os til alle jer 🧡

Året 2025 er ved at rinde ud – og det har været et godt år for os i fonden Center for Autisme, hvor vi bl.a. har (gen)vundet VISO-rammeaftale for specialeret rådgivning for børn og unge med autisme og har åbnet en ny stu Center for Autisme i Nordsjælland. Vi havde

Læs Mere »