AUTISME OG TRAUMER

– talte en af vores dygtige rådgivere Janni Lund Christensen (specialpædagogisk konsulent og VISO-specialist) atter om – denne gang ved årsmødet for @Dansk Netværk for Autismeforskere i mandags Syddansk Universitet – University of Southern Denmark i Odense. 1000 tak for invitationen 🙏

At mennesker med autisme er ekstra sårbare overfor stress og belastningstilstande, er kendt indenfor det specialiserede pædagogiske/psykologiske arbejde.
Et centralt budskab fra Janni var bl.a., at man skal se HELE MENNESKET og ikke se mennesket gennem specifikke diagnostiske kriterier, som begrænser synet på specifik adfærd som med en ny forståelse kan handle om traumereaktioner frem for adfærd med udgangspunkt i autismens kernesymptomer.

Med dette oplæg håber vi at inspirere fagprofessionelle til bedre at blive i stand til at genkende tegn og symptomer på traumetilstande hos autistiske børn og unge.

Fonden Center for Autisme har siden 1994 været specialiseret i indsatser for autister – børn, unge og voksne. Autismeområdet udvikler sig og det gør vi også; bl.a. gennem samarbejde og partnerskaber med andre fagligt stærke autismeparter.

Vi arbejder for at flere autistiske mennesker får et aktivt, selvstændigt liv som del af et fællesskab. Det gør vi blandt andet ved at udbrede viden om autisme. Fordi viden fremmer forståelsen.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

Arrangementer

UDSOLGT Temaaften: autisme og spiseforstyrelser 26/03

Hvad end der er tale om spiseproblemer eller spiseforstyrrelser, tyder meget på, at autistiske personer er overrepræsenteret, men hvorfor er det sådan? Vi glæder os til at invitere jer til vores temaaften med oplægsholder Louise Egelund Jensen som vil sætte fokus på emnet autisme og spiseforstyrrelser. Denne aften vil finde

Læs Mere »
Ledige stillinger

Center for Autisme søger en specialpædagogisk konsulent

Vi søger en ny kollega til Rådgivningsafdelingen hos Center for Autisme i Herlev.Vores målgruppe er først og fremmest personer på autismespektret, deres nære relationer, samt fagpersoner. Vi møder mennesker i alle aldersgrupper med stor variation i funktionsevne, ressourcer, støttebehov og belastningsgrad.Vi søger dig, der ønsker at gøre en forskel, bidrage

Læs Mere »
Arrangementer

Åbningen af Center for Autisme i Aarhus 18/03

Vi har den store glæde at invitere jer til velkomstreception i anledning af åbningen af vores nye afdeling af Center for Autisme i Aarhus. Vi håber på at se dig.Af hensyn til pladser og forplejning skal du give besked om din deltagelse via vores tilmeldingsformular.

Læs Mere »
LinkedIn

Fastelavn er en sanse-eksplosion 💥

Fastelavn er en gammel dansk tradition og nu er det også en tradition hos os – for i år var der fastelavnsfest for 2. gang i AVA. Stor succes. Stor opbakning. Ugen op til fastelavn blev brugt til forberedelse – der er blevet klippet katte og masker, malet og pyntet

Læs Mere »
Elever står på trappen med lærer og daglig leder på Center for Autismes stu i nordsjælland
Nyheder

Stu Nordsjælland: Ro, nærvær og plads til forskellighed

Et trygt læringsmiljø i Nordsjælland Skolen i Nordsjælland emmer af ro og hygge. Den nyligt opstartede skole danner rammen om en særligt tilrettelagt ungdomsuddannelse (stu) for unge med autismespektrumsforstyrrelser. De små lokaler, de fritlagte bjælker og de gamle trægulve skaber en atmosfære, der minder mere om et hjem end en

Læs Mere »