Børn, der gerne vil i skole, men ikke kommer afsted

Skolevægring fylder. Vi støder alt for ofte på skolevægring omkring vores stu og vores rådgivningsforløb. Skolevægring kan have store konsekvenser for den unge og hele familien.

Det er en kompleks situation. Der er ikke nogen nem løsning.
I fonden Center for Autisme arbejder vi med børn og unge med skolevægring. Indsatserne er typisk sammensat af mange fagligheder – pædagogisk, psykologisk, fysioterapeutisk m.m. – der er ikke én løsning. Der er forskel på den enkelte situation og den enkelte unge.

Én ting har unge med skolevægring dog til fælles – isolation og ensomhed.
Vi ser et behov for at skabe rammerne for et fællesskab for disse unge – og derfor opstarter vi nu:

NYE NETVÆRKSGRUPPER for unge i alderen 13-17 år, hvor skolefravær er et fælles udgangspunkt. Målet er at skabe et trygt og forudsigeligt fællesskab, hvor det er rart at være og hvor der er plads til at tage tingene i eget tempo. Et trygt fællesskab med plads til små fremskridt. Forældre er velkomne – enten som støtte under møderne eller i et tilstødende lokale.

Center for Autisme har mere end 20 års erfaring med at oprette, facilitere og udvikle netværksgrupper. Det er nemt at oprette en gruppe – kunsten er at få den til at leve..

Hvad er en netværksgruppe hos os?
Vi arbejder med små, overskuelige aktiviteter, der skaber struktur og giver mulighed for nye sociale erfaringer i trygge rammer. Gruppen ledes af det samme faste personale hver gang. Personalet har mange års pædagogisk erfaring i arbejdet med sårbare unge.
Målet er at støtte den unges sociale udvikling ved at skabe trygge rammer, hvor der gradvist kan- opbygges tillid til både jævnaldrende, som den unge kan spejle sig i, og til nærværende voksne, der møder dem med forståelse, tålmodighed og anerkendelse.

📞 📧 Interesseret i at høre mere? Kontakt koordinator Irene Schumann, telefon: 2818 5946 & mail: isc@centerforautisme.dk

📅 HVOR & HVORNÅR?
HERLEV: En etableret gruppe hvor alle deltagere har en autismediagnose samt andre komorbide tilstande. Gruppen mødes hver anden uge, primært om onsdagen.

KBH SYDHAVN: En ny gruppe er under opstart, og tilmeldingen er åben. Gruppen henvender sig til unge med skolefravær og tegn på belastningsreaktioner, uden krav om en formel diagnose. Gruppens mødefrekvens vil blive en gang ugentligt.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

Det var festligt & hårdt. Nu er det en tradition 🙌

AVA har netop holdt påskefrokost for 2. gang – så nu er det en tradition!32 personer deltog – og nogen fik lov at gå hjem bagefter, fordi det nok var hyggeligt, men også udtrættende at være så social. Selv til en autismevenlig påskefrokost 🐥 Ugen op til påskefrokosten blev brugt

Læs Mere »
LinkedIn

🌻 sjældent og sjældent spændende jobmulighed

Vi har travlt og søger derfor ny kollega til Rådgivningsafdeling hos Center for Autisme i Herlev. Vores målgruppe er først og fremmest mennesker med autisme samt pårørende og fagpersoner. Vi udreder og rådgiver i alle aldersgrupper og ser borgere med stor variation i funktionsniveau, ressourcer og belastningsgrad. Center for Autisme

Læs Mere »
LinkedIn

GLÆDELIG AUTISME UGE 2026 🙌

Her kommer en anbefaling til alle autistiske mennesker og andre med interesse for feltet: Autismeforeningen har igen i anledning af Autismeugen (d. 23.-29. marts), sammensat et program med forskellige webinarer, som man gratis kan tilmelde sig. Find link i kommentarspor

Læs Mere »
LinkedIn

En historisk dag i fondens historie 🙌

Idag holdt vi åbningsreception for Center for Autisme i Aarhus.Og sikke en festlig dag. 1000 tak til alle jer, der lagde vejen forbi. Det var meget overvældende. Fondens direktør Christina Grøntved bød velkommen og derefter var der en tale med @dorte schandorf næstformand i Autismeforeningen, som understregede de tætte bånd

Læs Mere »
LinkedIn

AUTISME & ADHD

Hos Center for Autisme ser vi at mange af vores autistiske unge på stu også har en ADHD diagnose. Hvad er en god stu for unge med ADHD? Der findes ikke et entydigt svar, men vi har bedt skoleleder, socialrådgiver Anja Clausen fra stu Incita Sydhavn om at sætte ord

Læs Mere »