I fonden Center for Autisme arbejder vi blandt andet udfra TEACCH-metoden – en internationalt anerkendt tilgang udviklet ved University of North Carolina at Chapel Hill (se link i kommentarspor).
TEACCH-metoden er baseret på den antagelse at autister oplever og forstår verden på en anderledes måde. Metoden er baseret på en struktureret pædagogik, hvor genkendelighed, forudsigelighed og visualisering skaber trygge rammer.
Hovedprincipperne inkluderer:
¤ Strukturerede omgivelser for at minimere stress og angst
¤ Individuelt tilpassede læringsstrategier og læringsmiljøer
¤ Tydeliggørelse af daglige rutiner
¤Visuel understøttelse for at fremme forståelse og kommunikation
TEACCH-principperne anvendes flere steder hos os. Center for Autisme tilbyder indsatser og ydelser for mennesker med autisme på tværs af aldersgrupper og funktionsniveauer, samt for deres familier og fagfolk.
Hos os er brugen af TEACCH afhængig af den enkeltes udviklingstrin, kognitive funktioner og/eller kompetencer. Vi anvender alle dele af TEACCH-værktøjerne i dagligdagen; både de visuelle delredskaber, fx piktogrammer, farvekoder og dagsskemaer; men også de elementer af TEEACH, der omhandler struktureret verbal kommunikation, samt en genkendelig, forudsigelig og overskuelig struktur på dagen. Hos os er TEACCH ikke en behandlingsform, men en pædagogisk metode, der understøtter den enkeltes udvikling på egne præmisser – i alle faser af livet.
Områdechef for AVA og aut. psykolog Susanne Rysbjerg har skrevet en artikel om TEACCH (link i kommentarspor)
TEACCH er ikke et quick fix – men en pædagogisk tilgang, der virker, fordi den er gennemprøvet, fleksibel og tilpasses hver enkelt.
Der findes sjældent guick fixes på komplekse problemstillinger. Derfor har vi brug for kvalitet og specialistviden.
📸 FOTO: tak til Martin Bach Holst for et ægte pletskud

Hvad virker, og hvad bøvler, når unge uden job eller uddannelse skal hjælpes ind på arbejdsmarkedet?
Fonden Incita & Center for Autisme er en del af Ungeløftet og opfordrer andre praktikere (arbejdsgivere, rådgivere, mentorer, jobkonsulenter m.fl.) til at melde sig til praksispanelet (link i kommentarspor) Bliv hørt at ministeriet – her er et unikt talerør for dig 📣 Alt for sjældent bliver din stemme hørt, men