Hvad er bedst – stort eller småt?

Den ideelle størrelse på en stu findes nok ikke, det afhænger af så meget.. Ikke mindst eleverne.

Der er naturligvis også mange andre forhold end størrelsen, der er afgørende for, om det er en ”god stu”. Naturligvis.

Selvom vores elever ofte har enslydende diagnoser (i vores tilfælde autisme /neurodiverges), er de vidt forskellige som mennesker. Hver elev rummer egne styrker og individuelle udfordringer.

Ifølge @Center for Folkesundhed Center for Kvalitetsudvikling samt Kvalitet og Sundhedsdata (2021) er unge med autisme overrepræsenteret blandt dem, der udvikler skoleværing, ofte som følge af manglende social mestring. Det kan føre til angst i sociale situationer, herunder i skolen.
(Link til CFK-rapport i kommentarspor)

Det tager vi højde for, når vi indretter og har den særligt tilrettelagte ungdomsuddannelse (stu):

🟠 Fx har de fysiske rammer stor betydning for elevernes læring og mulighed for at befinde sig i deres nærmeste udviklingszone. Derfor arbejder vi struktureret med både de sociale og fysiske rammer for at skabe et trygt læringsmiljø. Undervisningen tilpasses efter elevernes ønsker og læringsstile, ofte gennem alternative læringsformer som madlavning, udendørs undervisning eller mediefag, hvor eleverne f.eks. producerer 3D-print til lokale virksomheder i nærområdet.

🟠 At vores undervisere har et højt og relevant fagligt niveau er naturligvis også afgørende for en god stu.

Underviser og seksualvejleder @Mikala Skou har netop skrevet en artikel om vores stu Center for Autisme Nord. (Link til Mikalas artikel i kommentarspor)

💡 Fonden Center for Autisme arbejder for at flere autistiske mennesker får et aktivt og selvstændigt liv som del af et fællesskab. Det gør vi i vores daglige indsatser med målgruppen og det gør vi ved at udbrede viden om autisme. Fordi viden fremmer forståelsen.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

Hvad er bedst – stort eller småt?

Den ideelle størrelse på en stu findes nok ikke, det afhænger af så meget.. Ikke mindst eleverne. Der er naturligvis også mange andre forhold end størrelsen, der er afgørende for, om det er en ”god stu”. Naturligvis. Selvom vores elever ofte har enslydende diagnoser (i vores tilfælde autisme /neurodiverges), er

Læs Mere »
LinkedIn

Forestil dig altid at være blandt mennesker, der taler et sprog, du ikke forstår.

Anstrengende, frustrerende, stressende, ikke sandt?!Forvirringen, usikkerheden og kampen for selv at blive forstået er virkelighed for mange neurodivergente mennesker. … og lige for at få begreberne på plads:🟠 NEURODIVERSITET: En samlet betegnelse for den naturlige variation af hvordan menneskers hjerner fungerer. Det handler ikke om “bedre” eller “dårligere”, men om forskellighed.

Læs Mere »
LinkedIn

AUTISME og UFRIVILLIGT SKOLEFRAVÆR

I vores arbejde som VISO-eksperter møder vi oftere og oftere autistiske børn, der ikke længere magter at gå i skole. Det er en meget trist udvikling.Også Autismeforeningens formand Karina Bundgaard peger på at der ses et stigende problem med autistiske børn, der isolerer sig derhjemme (se fx artikel i Politiken

Læs Mere »
LinkedIn

Det var festligt & hårdt. Nu er det en tradition 🙌

AVA har netop holdt påskefrokost for 2. gang – så nu er det en tradition!32 personer deltog – og nogen fik lov at gå hjem bagefter, fordi det nok var hyggeligt, men også udtrættende at være så social. Selv til en autismevenlig påskefrokost 🐥 Ugen op til påskefrokosten blev brugt

Læs Mere »