Flere autister, der bliver forstået og mødt i deres behov => færre, der udvikler angst, som følge af ikke at blive mødt og forstået i sin autisme.
Sådan er det.
🙏 Tak til dygtige Christina Sommer som igår lagde vejen forbi vores afdeling i Aarhus til et åbent tema-arrangement.
🙏 Tak til alle fremmødte (vi havde fuldt booket + en lang venteliste). Tak opmærksom deltagelse og gode spørgsmål.
🙏Tak til Velliv Foreningen for donationen, der gør det muligt for os at holde disse åbne, gratis tema-arrangementer om autisme – og på den måde være med til at udbrede viden.
📅 PS. Hold øje med vores hjemmeside for kommende arrangementer (link i kommentarspor)
LinkedIn
🏃♀️ Bevægelse og samvær som pædagogisk redskab 🏃
Fysisk aktivitet er en fast del af hverdagen hos os i AVA, herunder løbetræning som årligt kulminerer med deltagelse i @ROYAL RUN 👑 for dem, der har lyst. Når vejret viser tænder med sibirisk kulde og frost – og løbebanen, hvor vi normalt træner, er for glat, bliver træningen omlagt