Musik samler – i dag var vi samlet til årets forårskoncert på CfA 🎸

Band fra Center for Autisme iført nissehuer og julepyntede omgivelser. Musikerne smiler foran trommesæt og guitarer på en scene med lilla lys og juleguirlander.

– en dag fyldt med musik, nærvær og fællesskab. For os er musik ikke bare underholdning – det er et pædagogisk værktøj, vi bruger aktivt i arbejdet med autistiske mennesker.

Vi har elever og borgere med meget forskelligt funktionsniveau under samme tag, men musikken skaber en fælles ramme og mulighed for at deltage på egne præmisser. Musikken giver mulighed for at udtrykke sig, være en del af noget større og opbygge sociale relationer – med eller uden ord.

Musik som pædagogisk metode i arbejdet med autisme:
🎵 Skaber forudsigelighed og struktur: Musik er rytmisk og gentagende – det skaber tryghed og reducerer stress.
🎵 Understøtter nonverbal kommunikation: Musik giver plads til udtryk gennem lyd, mimik og bevægelse – også når sproget er svært.
🎵 Fremmer samarbejde: Musikalske aktiviteter kræver turtagning og opmærksomhed på hinanden.
🎵 Styrker relationer: Fælles musikoplevelser bygger bro og skaber samhørighed.

Tak til alle dygtige og engagerede elever, borgere og medarbejdere for at skabe et brag af en koncert 🤘

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

Arrangementer

UDSOLGT Temaaften: autisme og spiseforstyrelser 26/03

Hvad end der er tale om spiseproblemer eller spiseforstyrrelser, tyder meget på, at autistiske personer er overrepræsenteret, men hvorfor er det sådan? Vi glæder os til at invitere jer til vores temaaften med oplægsholder Louise Egelund Jensen som vil sætte fokus på emnet autisme og spiseforstyrrelser. Denne aften vil finde

Læs Mere »
Ledige stillinger

Center for Autisme søger en specialpædagogisk konsulent

Vi søger en ny kollega til Rådgivningsafdelingen hos Center for Autisme i Herlev.Vores målgruppe er først og fremmest personer på autismespektret, deres nære relationer, samt fagpersoner. Vi møder mennesker i alle aldersgrupper med stor variation i funktionsevne, ressourcer, støttebehov og belastningsgrad.Vi søger dig, der ønsker at gøre en forskel, bidrage

Læs Mere »
Arrangementer

Åbningen af Center for Autisme i Aarhus 18/03

Vi har den store glæde at invitere jer til velkomstreception i anledning af åbningen af vores nye afdeling af Center for Autisme i Aarhus. Vi håber på at se dig.Af hensyn til pladser og forplejning skal du give besked om din deltagelse via vores tilmeldingsformular.

Læs Mere »
LinkedIn

Fastelavn er en sanse-eksplosion 💥

Fastelavn er en gammel dansk tradition og nu er det også en tradition hos os – for i år var der fastelavnsfest for 2. gang i AVA. Stor succes. Stor opbakning. Ugen op til fastelavn blev brugt til forberedelse – der er blevet klippet katte og masker, malet og pyntet

Læs Mere »
Elever står på trappen med lærer og daglig leder på Center for Autismes stu i nordsjælland
Nyheder

Stu Nordsjælland: Ro, nærvær og plads til forskellighed

Et trygt læringsmiljø i Nordsjælland Skolen i Nordsjælland emmer af ro og hygge. Den nyligt opstartede skole danner rammen om en særligt tilrettelagt ungdomsuddannelse (stu) for unge med autismespektrumsforstyrrelser. De små lokaler, de fritlagte bjælker og de gamle trægulve skaber en atmosfære, der minder mere om et hjem end en

Læs Mere »