”Siden mit barn fik sin autismediagnose for 14 år siden, har han været i et utal af tilbud…”

Billeder fra AVA’s første sommerfest på Center for Autisme. Elever, brugere, pårørende og medarbejdere hygger sig med grill, musik og samvær i solskin.

”Siden mit barn fik sin autismediagnose for 14 år siden, har han været i et utal af tilbud. Center for Autisme er det første sted, hvor tingene fungerer, hvor alle medarbejdere har forstand på autisme og evner at få tilrettelagt hverdagen, så han rent faktisk kan udvikle sig”

– sagde en mor, der deltog som pårørende, ved AVA’s sommerfest i onsdags. Det var flot sagt – og faldt i tråd med det, der blev en helt igennem flot og dejlig dag.

Det var første gang i AVA’s historie. at vi afholdt sommerfest – men det er bestemt ikke sidste gang! Vi oplevede stor interesse (ca. 60 mennesker deltog) og en overvældende opbakning fra de lokale erhvervsdrivende i Herlev, der meget generøst donerede gaver til amerikansk lotteri.
🌞 Selv vejrguderne var med os 🌞

AVA (Autisme, Viden, Aktivitet) er et tilbud om beskyttet beskæftigelse og samværstilbud SEL §103, §104 for mennesker med autisme). Brugerne i AVA har autisme og en førtidspension.

En sommerfest hos os er ikke kun sjov og ballade. Det er heller ikke bare logistik og planlægning. Det er et stykke solidt pædagogisk arbejde, der handler om at inddrage og forberede alle (i forhold til deres individuelle præferencer, funktionskapacitet m.m.) og tilrettelægge et autismevenligt program.

Det gik over al forventning 🙌 Stor tak til alle på AVA, herunder det dygtige personale. Vi glæder os allerede til næste år.

Følg mere med på vores LinkedIn

FLERE NYHEDER

LinkedIn

”Jeg kommer aldrig til at være en rigtig dreng…”

”Jeg kommer aldrig til at være en rigtig dreng. Det var virkelig svært..(..) jeg skulle virkelig prøve at finde mig selv. Fordi, først var jeg lige non-binær. Og så bare sådan, nej, det føltes ikke rigtigt. Og så var det sådan, okay, nu ved jeg, det her (jeg er transkønnet).

Læs Mere »
LinkedIn

MUSIK & AUTISME

Musik er en vigtig del af Center for Autisme. Vi har et levende musikmiljø, øvelokaler, studie, adskillige bands og mange udøvende musikere og sangere. Musik skaber sammenhold og glæde. Musik udvikler og inspirerer.For os er musik ikke bare underholdning – det er et pædagogisk værktøj, vi bruger aktivt i arbejdet

Læs Mere »
AVA

En dag i AVA

AVA (Aktivitet-Viden-Autisme) er blandt andet et dagaktivitetstilbud (§104 i Serviceloven) under Center for Autisme. I denne artikel beskriver vi en typisk hverdag i AVA for den enkelte deltager. Morgenrutine Du møder ind i det værksted, du er tilknyttet. Alt efter interesser har du mulighed for at have aktiviteter i alle

Læs Mere »